Jak dlouho budou aktivisté blokovat matky s dítětem na cestě do nemocnice?

Foto: Markus Spiske on Unsplash

Takzvaní klimatičtí aktivisti pobouřili Velkou Británii, když zablokovali matku vezoucí své dítě do nemocnice. Proč musíme číst takové zprávy?

K incidentu došlo při masivní blokádě hned na jedenácti místech Londýna během pátečního dopoledne. Motem měla být snaha donutit vládu, aby zakázala vydávání nových licencí na těžbu ropy a zemního plynu.

Podobné akce často za hranicí zákona ale i empatického pochopení jsme si zvykli přičítat různým ideologiím.  Ne každý bolševik byl ale vrah. Naopak, někteří se se svou stranou rozešli a stálo je to kariéru nebo dokonce třeba i zdraví.

Podobné projevy, jaké dnes vidíme u ekologických aktivistů (jimž se začíná říkat ekologičtí teroristé) nelze úplně vytrhnout z kontextu doby.

Podobné projevy nelze úplně vytrhnout z kontextu doby

Komunistické myšlenky sice vznikly v Německu a ve Velké Británii, zvítězily ale v Rusku. Kde to bylo hodně špatné se životními podmínkami i lidskými právy. Velká francouzská revoluce, která přinesla mnohaleté utrpení a zkázu, reagovala na zoufalou ekonomickou situaci země. Podobně i fašismus byl levicovou reakcí na situaci zbídačené Itálie, zvláště pak tamních zemědělců. Až Mussolini z něj udělal diktaturu a Hitler k němu přidal rasismus a válku. Není bez zajímavosti, že jeden ze dvou autorů Fašistického manifestu musel nakonec před Mussolinim utéct do Francie.

Ideologie je jedna věc, její aplikace druhá

Ideologie je jedna věc, její aplikace druhá. Někde na začátku současného boje ekologických aktivistů byly velmi sympatické snahy ze sedmdesátých a osmdesátých let začít se vážně zabývat tím, jak naše konání dopadá na přírodu. Dnes tady vidíme lidi, kteří nepustí auto s malým dítětem do nemocnice.

Kolik z nich ví, proč tam vůbec jsou? Kolik z nich by dokázalo reagovat na otázky po smyslu jejich konání jinak než prázdnými frázemi? iDNES.cz přinesl nedávno rozhovor se zakladatelem českého spolku Poslední generace Arne Springorumemem. Na první dobrou docela sympatický chlapík, přesvědčivý, až na jednu drobnost. Za celou dobu nedokázal vysvětlit, proč by omezení rychlosti na 30 km/hod bylo pro Prahu lepší než současných 50. Prostě to bude lepší a hotovo.

Troufám si tvrdit, že extrémistické projevy jsou projevem buďto zoufalství ze situace nebo ze svého vlastního života. Ženy útočící v Rusku na policisty během první světové války prostě neměly co dát svým dětem k jídlu. Za poslední roky a desetiletí jsme jen u nás viděli módní vlnu skinheadů, bojovníků proti imigraci – přestože u nás až do války na Ukrajině téměř žádná nebyla – a dnes vidíme ekoteroristy. Ve světě se k tomu ještě v mezidobí přidali házeči kamenů a zápalných lahví během zasedání Světové banky a MMF.

Násilí roste

Nelze nevidět, že násilí roste. Ve Francii jsou pouliční boje už téměř kontinuální záležitostí, z USA přichází stále častěji zprávy o střelbách a vraždách ze msty či frustrace. O násilí organizovaném státy nemluvě. U protestujících během covidu jsme viděli zápal. U LGBT+ radost. U protestujících proti válce ve Vietnamu bohužel i rozšířené zorničky z působení drog. (Mimochodem, i tohle hnutí nakonec vedlo k řádění a destrukci. Nejeden vrah se před soudem hájil, že poslechl svůj vnitřní hlas, jak to v televizi radí populární humanističtí psychologové.)

Ale všude bylo nějaké nadšení nebo vztek. Fotky z manifestací Poslední generace a spol. se vyznačují naprostou prázdnotou ve tvářích protestujících. Muž, na kterého žena s dítětem křičela, se pohyboval naprosto zmateně, neschopen jakékoliv reakce. Jako kdyby nerozumněl.

Muž, na kterého žena s dítětem křičela, se pohyboval zmateně

A ještě jeden velký rozdíl tu je. Zatímco v minulosti lidé protestovali proti establishmentu, dnes tak sice činí jakoby taktéž, ale vlastně chtějí, aby establishment dělal ještě více toho, co už dělá. Protestují ve jménu jednoho byznysu proti druhému.

Kdyby jim šlo opravdu o emise CO2, měli by jet protestovat do Ruska, Číny nebo Brazílie. A pokud to tam moc nejde, tak aspoň před jejich ambasády. Počítám, že kdyby se někdo zeptal, proč to nedělají, tak by mu odpovědí bylo zase nic. A vztek i násilí stále rostou.