Důvěra klesá. Také kde ji brát?

Důvěra v ekonomiku mezi spotřebiteli se v prosinci snížila. Pročpak, když bankéři předpovídají snížení inflace, analytici jen velmi mírnou recesi a pracovní trh zůstává napjatý, nezaměstnanost je nejnižší v Evropě? Vláda nastavila cenové stropy na energii a slibuje, že nenechá nikoho padnout. Tomu že se jako nevěří?

Důvěra klesla především v hodnocení současné ekonomické situace. Ta se zřejmě dotkla opravdu mnoha lidí a domácností. Někoho jen tak „mírně“, jiného ohrozila existenčně. Větší nebo menší starosti letošní rok přinesl skoro každému.

Nějak bylo, nějak bude. Ilustrační foto: Markus Distelrath z Pixabay

Zpráva z konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu konstatuje, že se nezměnil počet respondentů, kteří se obávají zhoršení jejich vlastní finanční situace v období příštích dvanácti měsíců. Lze na to nahlížet tak, že si mnoho lidí myslí, že hůře už nebude. Ale také, že nebude lépe.

Graf: ČSÚ

Proti výše citovaným výrokům ekonomů a politiků jsou zde osobní zkušenosti. Cenové stropy? Domácnosti, ne jedna nebo několik, ale mnoho domácností obdrželo během podzimních měsíců troje návrhy na nové zálohy. Poprvé stejné, nebo vyšší, někdy i nižší než na letošek. Šetřily energii. Pak obdržely zálohy sjednané a upravené podle spotřeby a aktuální ceny elektřiny. A než se člověk vrátil z banky, kde změnil trvalý příkaz, měl na stole další rozpočet, výrazně vyšší, s odvoláním na nové cenové stropy a ještě s výpočtem, o kolik by platil více, kdyby stropy nebyly. Čili stropy energii zdražily. To je cynismus, který důvěru vskutku nebudí.

Další zkušeností jsou nákupy potravin a spotřebního zboží v Polsku nebo Německu. Jsou tam o dost levnější. Kdo cestuje po Evropě, nakoupil letos měkké dárky ve Francii nebo Nizozemsku, u nás by se nedoplatil. Uspokojivé vysvětlení pro tyto úkazy zatím nikdo nenabídl.

Pročež se spotřebitel v novinách dočte, jak úchvatně úspěšné bylo české předsednictví EU, když se podařilo dojednat rozšíření systému emisních povolenek na vytápění a dopravu a kolik to jeho, spotřebitele, bude stát navíc. Je to sotva pár měsíců, kdy si mohl naopak přečíst, že ty povolenky by se měly pozastavit, přehodnotit, revidovat způsob obchodování. Spotřebitele neutěší, že dostane sociální dávku ze Sociálního fondu. Doteď ji na bydlení a topení nepotřeboval. Proč má najednou důvěřovat nějakému fondu?

Úrokové sazby a špatný stavební zákon znepřístupnily bydlení vlastnické a už také nájemní. Za několik let se podle nových nízkoemisních či rovnou bezemisních norem na budovy bude stavět tak draho, že si vlastní byt nebo rodinný domek pořídí opravdu jen … Nebo ten svůj bez nákladné rekonstrukce nebude smět ani prodat.

Konjunkturální průzkum se dotazuje na minulých a příštích 12 měsíců, ne na to, co bude za tři pět let. Tak se respondent průzkumu snaží uklidnit a soustředit na to, že ho příští rok snad z práce nepropustí a dokonce dostal trochu přidáno. Jenže on ten Jurečka taky mluvil o zvýšení daní. O zkrácení nemocenské. O zavedení školného – a dcerka příští rok maturuje, co pak?

Zpráva o spotřebitelské důvěře je nakonec zpráva o důvěře spotřebitele v sebe samého: Já to nějak zvládnu. Těchto odpovědí bylo v prosinci stále stejně. Stejně málo jako v listopadu.