Currywurst si už ve dvou fabrikách VW nedáte

Závodní jídelna Volkswagenu ve Wolfsburgu přejde na vegetariánskou kuchyni. Jen občas ji doplní rybami. Můžete dostat záchvat vzteku, nebo kroutit hlavou a věřit, že jde o výstřelek. Nebo to můžete brát vážně.

Když to jinak nepůjde, tak to nakonec půjde. Koláž: redakce, zdroj fotografie: Maddi Bazzocco na Unsplash

VW už to v jedné továrně udělal, tato je druhá v pořadí. Prý reaguje na požadavky zaměstnanců. Média ovšem poťouchle upozorňují, že nejprodávanějším jídlem v dané jídelně byl dosud curywurst s kečupem.

Kdyby chtěl koncern reagovat na volání zaměstnanců, bylo by logičtější prostě nějaké to vegetariánské nebo veganské jídlo zařadit pravidelně do nabídky. A ne maso vyloučit úplně.

Nevím, co na to odbory a jak je to vůbec v Německu legislativně se stravou zaměstnanců. Ale u nás vznikly závodní jídelny proto, že kdysi dávno chtěli podnikatelé zvýšit výkonnost pracovníků, a potom jim zákonodárci prostě nařídili se o jejich stravu postarat. Těžko říct, zda takové postarání vypadá jako nabídka něčeho, co asi většina zaměstnanců neocení. Protože v německé restauraci (jestli ještě nějaké zbyly) častěji než tempeh uvidíte strávníka jíst Schnitzel, nebo dokonce Schweine-Haxen.

Spíš to vypadá, že se Volkswagen rozhodl podpořit trend udržitelnosti ve všem, kde se dá. Podle řady studí totiž právě živočišná „výroba“ patří k největším producentům skleníkových plynů, najmě metanu. Ačkoliv by se zdálo, že drtivou většinu lidí to nebere, podle průzkumu z roku 2020 je prý většina spotřebitelů (až 2/3) v Evropě ochotná svoji konzumaci masa kvůli udržitelnosti omezit. Ale chybí jí výběr alternativ. Možná by se dalo říct, že se v nich nevyzná. Protože veganskou kuchyň zas tak často nepotkáte (a smažák k ní vážně nepatří).

Většina lidí je prostě poslušných

To je jedna věc – vegetariánská „závodka“ může lidem ukázat, že to jde. Aspoň částečně a posunout je tak třeba k modernímu trendu flexitariánství. Které hledí na udržitelnost a maso nevylučuje, ale omezuje. V ČR je prý flexitariánů už 20 procent.

A ta druhá věc – většina lidí je prostě poslušných. Vzpomínáte, jak si kardiaci léta ničili zdraví ztuženými trans tuky?  A jak jsme všichni chodili na 1. Máje?

Pokud nezůstane u ojedinělého pokusu, tak bych tento trend nebral na úplně lehkou váhu. S jeho případným šířením jej většina lidí vezme jako fakt, proti kterému nemá cenu se bouřit. Nakonec, mnozí odborníci tvrdí, že vegetariáni téměř neznají nádorová onemocnění a ani covid pro ně neznamenal víc než řadu omezení. Možná bychom toho masa opravdu mohli jíst o něco méně.

Jen mě napadá, kde budeme tu rostlinou stravu pěstovat. Už dnes obchází Evropu reálné strašidlo půdní eroze. Zrovna Česko patří k lídrům. Hlavním projevem této neblahé tendence je ubývání horní vrstvy půdy, tedy ornice. A víte, jak se nejlépe doplňuje? Hnojem. Ne chemickými hnojivy, ale hnojem. Z chléva, stáje, prasečáku, kravína… Proč sakra zase všechno souvisí se vším.

Občas by to snad šlo. Foto: Edgar Castrejon na Unsplash