Evropská komise odpovídá na cla uvalená USA

Ode dneška platí 25% cla na dovoz veškerých kovů do USA ze všech zemí. Informovaly o tom světové agentury. „Zvýšená cla prezidenta Donalda Trumpa na veškerý dovoz oceli a hliníku z USA vstoupila v platnost ve středu, čímž zesílila kampaň za změnu uspořádání globálního obchodu ve prospěch USA a vyvolala rychlou odvetu z Evropy,“ napsala např. agentura Reuters. V reakci na uvalení nových neodůvodněných amerických cel na dovoz oceli a hliníku z EU zahájila Evropská komise (EK) rychlá a přiměřená protiopatření na dovoz z USA do EU.
Trumpova akce na zvýšení ochrany pro americké výrobce oceli a hliníku obnovuje účinná celosvětová cla ve výši 25 % na veškerý dovoz kovů a rozšiřuje cla na stovky navazujících produktů vyrobených z kovů, od matic a šroubů po lopatky buldozerů a plechovky od sody.
„V reakci na nová americká cla ovlivňující vývoz sboží z EU za více než 18 miliard eur předkládá EK balíček nových protiopatření na vývoz z USA. Vstoupí v platnost v polovině dubna po konzultaci s členskými státy a zúčastněnými stranami. Celkově by se tedy protiopatření EU mohla vztahovat na vývoz zboží z USA v hodnotě až 26 miliard eur, což odpovídá ekonomickému rozsahu amerických cel,“ napsala Komise ve svém prohlášení.
„Toto opatření nás velmi mrzí. Tarify jsou daně. Jsou špatné pro podniky a ještě horší pro spotřebitele. Tyto tarify narušují dodavatelské řetězce. Přinášejí nejistotu pro ekonomiku. V sázce jsou pracovní místa. Ceny půjdou nahoru. V Evropě a ve Spojených státech amerických. Evropská unie musí jednat tak, aby chránila spotřebitele a podniky. Protiopatření, která dnes přijímáme, jsou silná, ale přiměřená. Protože USA uplatňují cla v hodnotě 28 miliard dolarů, reagujeme protiopatřeními v hodnotě 26 miliard eur. To odpovídá ekonomickému rozsahu amerických cel. Naše protiopatření budou zavedena ve dvou krocích. Počínaje 1. dubnem a plně funkční od 13. dubna. Mezitím budeme vždy otevřeni vyjednávání. Pevně věříme, že ve světě plném geopolitických a ekonomických nejistot není v našem společném zájmu zatěžovat naše ekonomiky clem,“ prohlásila Ursula von der Leyenová, předsedkyně EK. Vyjednáváním s USA pověřila komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče.
V červnu 2018 zavedla tehdejší americká vláda prezidenta Donalda Trumpa cla na na evropský vývoz oceli a hliníku za 6,4 miliardy eur. V lednu 2020 následovala další cla, která ovlivnila vývoz některých derivátů oceli a hliníku z EU přibližně za 40 milionů eur. V reakci na to EU v červnu 2018 zavedla svá protiopatření na dovoz z USA do EU ve výši 2,8 miliardy eur, podobná reakce EU následovala po druhé sadě amerických cel v roce 2020. Zbývající vyrovnávací opatření, která mají dopad na dovoz v hodnotě až 3,6 miliardy eur, měla vstoupit v platnost 1. června 2021. Po jednáních s USA o systému celních kvót pro vývozce z EU pozastavila Evropská unie tato opatření do 31. března 2025, aby stranám poskytla prostor k vypracování dlouhodobějšího řešení. Dne 10. února 2025 USA oznámily, že uvalí 25% cla na dovoz oceli a hliníku a odvozených produktů.
Evropská unie se chystá k zavedení sankčních tzv. uhlíkových cel ze všech zemí do EU na zboží, které neodpovídá evropským normám pro uhlíkovou stopu. Dále je připravena podrobit evropské společnosti a jejich dodavatele povinnosti vykazovat svou ekologickou a sociální udržitelnost (ESG). Podle odhadu by se to mělo týkat 50 tisíc evropských firem a jejich obchodních partnerů.
Americký prezident Donald Trump dříve v úterý zrušil plán na zdvojnásobení cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady na 50 procent. Pro Kanadu tak platí také 25% clo.
Zavedení cel uvítali američtí výrobci oceli, kterým se nelíbilo, že původní Trumpova cla na kovy z roku 2018 byla oslabena četnými výjimkami a kvótami pro jednotlivé země a výjimkami pro jednotlivé výrobky. „Uzavřením těch mezer v celním sazebníku, jež byly léta zneužívány, prezident Trump opět povzbudí ocelářský průmysl, který je připraven obnovit Ameriku,“ řekl prezident Asociace výrobců oceli Philip Bell.