Česko nechystá zákaz dovozu ukrajinského obilí

Pšenice. Foto: Pixabay

Česko zatím nechystá zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských komodit z Ukrajiny. Oznámil to včera v tiskové zprávě ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Zákazy, které zavedly v posledních dnech Polsko, Maďarsko a Slovensko, jsou podle něj v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace (WTO). Země, které zákazy zavedly, opatření zdůvodňují potřebou ochrany domácích zemědělců před dovozem levných komodit i ochranou zdraví spotřebitelů.

„V průběhu víkendu jsem téma dovozů zemědělských komodit z Ukrajiny řešil přímo s (evropským) komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Ptal jsem se ho, jaká bude reakce Evropské komise na oznámený zákaz dovozu ze strany Polska a Maďarska. Jednoznačně mi potvrdil, že podobná jednostranná opatření jsou nepřijatelná,“ sdělil Nekula. Téma dovozu z Ukrajiny bude zařazeno na jednání ministrů zemědělství EU 25. dubna.

Evropský komisař pro zemědělství označil zákazy za nepřijatelné

Ukrajinské obilí se po začátku ruské invaze na Ukrajinu kvůli zablokovaným přístavům začalo převážet pozemní cestou přes Polsko a další země. Dostalo se tak na trhy těchto tranzitních zemí, ačkoli původně mělo směřovat do Afriky a na Blízký východ. Po protestech polských zemědělců, že nemohou tomuto levnému dovozu cenově konkurovat, oznámila polská vláda v sobotu, že zakázala dovoz obilí a dalších potravin z Ukrajiny. Oznámení stejných zákazů následovalo v neděli v Maďarsku a dnes na Slovensku.

Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům v Manile při své cestě po Asii řekl, že v Česku není problém tak intenzivní, protože obilí končí v zemích, které mají hranici s Ukrajinou. „Tyto státy se rozhodly přijmout opatření mimo jiné proto, že u nich to významně snižuje ceny a způsobuje to konkurenci jejich zemědělcům,“ uvedl. V Česku taková situace zatím nenastala. „My děláme naopak kroky k tomu, abychom snížili ceny potravin a dosáhli lepších cenových podmínek pro naše občany,“ dodal.

Komentář SH: On asi ten problém vysokých cen potravin zrovna s obilím nesouvisí. Po útoku na Ukrajinu sice jeho ceny prudce vzrostly v obavě, že Rusko a Ukrajina jako dva velcí producenti nebudou moci vyvážet. Avšak pekárny zpracovávaly ještě staré zásoby, a přesto jejich výrobky v České republice podražily skoro až na dvojnásobek. Jestli ono to nebylo vedle energií spíš o struktuře trhu.

Zákaz na Slovensku tamní úřady odůvodňují také ochranou zdraví spotřebitelů. V části obilí dovezeného z Ukrajiny totiž testy potvrdily výskyt pesticidu, který není v EU povolen. Slovensko proto už před zastavením dovozu zakázalo zpracovávání již naskladněného ukrajinského obilí.

Česko kvůli možnému výskytu pesticidů zpřísnilo kontroly tranzitu zemědělských komodit. Testy zatím neodhalily žádný závadný vzorek, uvedlo včera ministerstvo zemědělství. „Ochrana zdraví českých občanů je pro mě absolutní priorita, proto v intenzivních kontrolách budeme nadále pokračovat a v případě pozitivního nálezu budeme likvidovat celé zásilky,“ sdělil ministr Nekula.

Z Ukrajiny se do zemí EU od února 2022 do letošního ledna dovezlo podle dřívějších informací ministerstva 3,526 milionu tun pšenice, což je meziročně desetkrát více. I dovoz ukrajinské pšenice do Česka několikanásobně vzrostl, a to z 286 tun v roce 2021 na loňských téměř 4000 tun. „Ale ve srovnání s českou produkcí, která činí zhruba 4,8 milionu tun, jde stále o zanedbatelné množství,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Státy EU by podle Nekuly měly co nejvíce přispět k vývozu ukrajinské zemědělské produkce do zemí mimo unii. „Jednostranné zákazy jednotlivých zemí ale nic nevyřeší,“ uvedl ministr. Celá EU se podle něj musí shodnout na pravidlech převozu zemědělských komodit z Ukrajiny do evropských přístavů, a z nich pak do mimounijních zemí, které jsou na ukrajinských dodávkách závislé.

S ostatními unijními ministry zemědělství a Evropskou komisí chce proto řešit také podobu fungování koridorů solidarity, tzv. Solidarity Lanes. Slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan v pátek řekl novinářům, že šest zemí EU včetně Česka také žádá vytvoření evropského nástroje na výkup ukrajinského obilí či zavedení celních kvót. České ministerstvo zemědělství to však dnes popřelo. „Naopak z naší strany zaznělo, že návrhy ostatních členských států si prostudujeme a je pro nás zásadní, aby všechna opatření splňovala podmínky jednotného trhu EU, pravidla WTO a mezinárodní závazky,“ uvedl mluvčí ministerstva.