Agentura Moody’s snížila úvěrový rating USA

Agentura Moody’s snížila úvěrový rating Spojených států amerických z nejvyššího Aaa na druhý nejvyšší Aa1. Moody’s je tak třetí nejvýznamnější ratingovou agenturou, která se ke snížení ratingu USA odhodlala.
Kapitálové trhy na páteční rozhodnutí agentury reagovaly zdražením dluhové služby USA. Třicetileté dluhopisy se v pondělí 19. května, první pracovní den po zveřejnění ratingu, obchodovaly s výnosem 5 %, desetileté státní cenné papíry dosáhly výnosu 4,5 procenta. To znamená, že tyto bondy se buď prodávaly laciněji, nebo s vyšší úrokovou sazbou.
Státní dluhopisy ovlivňují sazby široké škály spotřebitelských úvěrů, jako jsou třicetileté hypotéky s fixní splatností, a do určité míry ovlivňují i produkty, jako jsou autopůjčky a kreditní karty.
„Je opravdu těžké se vyhnout dopadu na spotřebitele,“ řekl Brian Rehling, vedoucí globální strategie pro fixní příjmy ve společnosti Wells Fargo Investment Institute,“ serveru SNBC.com.
Agentura Standard & Poor’s snížila rating USA již v roce 2011, agentura Fitch Ratings tak učinila v roce 2023. Vláda prezidenta Donalda Trumpa proti ratingu Moody’s hlasitě zaprotestovala, ale to je to poslední, co s tím zmůže. Asi jediné, co by dluhové důvěře USA u jejích mezinárodních věřitelů – investorů do státních cenných papírů USA – pomohlo, je snížení zadlužování. V roce 2024 zadlužení americké vlády dosahovalo 98 % ročního hrubého domácího produktu (HDP). Moody’s argumentovala, že jestli to tak půjde dál, v roce 2035 se relativní výše dluhu dostane na 135 procent HDP.
Take protest amerického prezidenta Donalda Trumpa má celkem rozumný důvod. Snížení ratingu přišlo v době, kdy se umírnil ve svých sankčních clech a odložil jejich platnost vůči Číně a Evropské unii. Kapitálové trhy na to reagovaly oživením, akciové indexy vyrovnaly dubnové ztráty a dolar přestal oslabovat.
„Problém to /snížení ratingu/ ale bude pro dluhopisové trhy. Není to tak dlouho, co výprodeje amerických státních dluhopisů a nárůst jejich výnosů byly podle všeho tím jazýčkem na vahách, který donutil Donalda Trumpa zařadit zpátečku v případě celní války. V té době odložil platnost vysokých cel pro řadu zemí. Nyní ale výnosy amerických státních dluhopisů znovu rostou. Americkým dluhopisům příliš nepomůže to, že americká vláda snížení ratingu odmítá. Ještě jsme nezažili zemi, které by se snížení ratingu líbilo,“ komentoval rozhodnutí Moody’s analytik poradenské společnosti Next Finance Jiří Cihlář. „Je to jednoduché. Můžete být zemí s velmi důvěryhodnou měnou, která má punc rezervní měny. Můžete mít nejrozvinutější kapitálový trh na světě. Vaše dluhopisy mohou být historicky považovány za bezpečný přístav. Pokud vám ale nárůst dluhu přeroste přes hlavu, ratingové agentury v kombinaci s trhem vám stejně dají za uši. Jednotlivé americké vlády, včetně té Trumpovy, si jednoduše nemohou dělat, co chtějí. Pokud americká vláda nechce obdržet další špatné ratingové vysvědčení a zažít nárůst nákladů na dluhové financování, bude muset minimálně zbrzdit další zadlužování.“