Stanjura se nevyhýbá debatě o DPH na čepované pivo, změnu ale nečeká

Foto: Markus Distelrath na Pixabay

Ministr financí Zbyněk Stanjura se podle svého vyjádření nevyhýbá jednání u zvýšení DPH na čepované pivo z 10 na 21 %. Nepředpokládá však, že by nastala nějaká změna.

V diskusním pořadu Partie televize Prima rovněřž uvedl, že vládou navrhované snížení sazby DPH u potravin o tři procentní body na 12 procent bude znamenat snížení příjmu veřejných rozpočtů o zhruba 12 miliard korun.

„Ty tři procentní body jsou úspora pro daňové poplatníky o 12 miliard korun, pokud se plně projeví snížení DPH na ceně,“ řekl Stanjura. Účinnější než kontroly obchodníků je podle Stanjury tlak spotřebitelů.

Pokud by vláda v konsolidačním balíčku zvolila pro potraviny nulovou sazbu, byl by podle Stanjury výpadek příjmů 60 miliard korun.

poměrně složitou debatu vedla vládní koalice o přesunu nápojů

Dodal, že poměrně složitou debatu vedla vládní koalice o přesunu nápojů ze sazby 15 na 21 procent. Do této sazby spadla i kojenecká voda. Podle ministra některé strany koalice silně prosazovaly vyšší zdanění slazených nealkoholických nápojů a kvůli zachování jednoduchosti systému bude vyššímu zdanění podléhat i kojenecká voda. „V té debatě zaznívaly silné argumenty jak danit slazené nápoje a zase v okamžiku, kdy má být jednotný systém, je dobré mít jednu sazbu,“ uvedl Stanjura.

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala uvedl, že by chápal navrhované snížení počtu sazeb DPH ze tří, tedy z deseti, 15 a 21 procent, na dvě (12 a 21 procent) jako zjednodušení systému, ale v konceptu přijatém vládou jde o úplný nesmysl, ve kterém nikdo nevyhraje. Tři procentní body u DPH na potraviny si podle něj nechají obchodníci. „Nikdo z obchodníků dolů s cenou nepůjde,“ podotkl.

Vládní koalice chce poslancům předložit balíček 58 ozdravných opatření ve formě dvou zákonů, kdy jeden bude řešit důchodovou reformu a druhý zbylá opatření. Opoziční SPD je podle Fialy připravena návrhy obstruovat.