Další týden pro finanční gramotnost. A výsledky těch předchozích?
V březnu proběhne na školách a v dětských domovech další akce zaměřená na finanční gramotnost. Opakuje se to jak mantra, ale výsledky jsou tak nějak těžko hmatatelné. Přesto že je toto téma už dávno ve školních osnovách.
Vyhrňme si rukávy, lehněme si do trávy
Belgická vláda chce zavést čtyřdenní pracovní týden. Z kusých zpráv není jasné, zda povinně a pro všechny, asi ano. Řada firem to už zkusila, teď by ale šlo o revoluci na úrovni státu. Ekonomové věří, že dřív či později to stejně přijde. A co na to třeba psychiatři, psychologové, sociologové…?
Napětí kolem Ukrajiny zdražuje ropu i drahé kovy
Ropa je poblíž sedmiletých maxim a zlato se kvůli rusko-ukrajinskému napětí vyšplhalo na tříměsíčním maximum. Zároveň na nějvětších trzích kesaly akcie. Od akcií ke zlatu se investoři uchylují, když trhy ovládne strach, což teď pozorovovatelé spojují se situací kolem Ukrajiny.
Japonská ekonomika díky soukromé spotřebě vzrostla o 5,4 %
Japonská ekonomika v posledních třech měsících loňského roku oživila díky rostoucí spotřeběu. Hrubý domácí produkt se za říjen až prosinec v celoročním přepočtu zvýšil o 5,4 procenta po poklesu o 2,7 procenta v předchozím čtvrtletí. Za celý kalendářní rok pak třetí největší ekonomika světa vzrostla o 1,7…
Facka není argument. Varování ale ano
Premiér Petr Fiala označil senátní zamítnutí novely pandemického zákona za zpětnou vazbu. Koalice prý bude řešit další postup. Jenže podle jiných lídrů a ministra zdravotnictví sněmovna veto prostě přehlasuje a basta. Buďto musí mít na stávající podobě zákona zásadní zájem, nebo nemyslí politicky.
Zdražení knih postihne jen někoho. Může ale poškodit vzdělanost
Je to jev na okraji. Vedle růstu cen potravin a energií postihne zdražování literatury jen někoho. Navíc si knihu na rozdíl od něčeho k snědku kupujeme jen občas. Dlouhodobě ale růst cen v knihkupectvích může poškodit vzdělanost a možná i úroveň nabídky.
Evropa bude do roku 2035 potřebovat 65 milionů nabíječek pro elektromobily
Evropa bude mít do roku 2035 na silnicích 130 milionů elektromobilů. Pro tyto vozy bude potřebovat 65 milionů nabíječek, z toho zhruba 85 procent bude instalováno v domácnostech. Vyžádá si to investice do infrastruktury ve výši asi 134 miliard USD (2,8 bilionu…
NÚKIB: u dodavatelů 5G sítí hodnoťte zemi původu
Soubor doporučení, podle nichž je třeba posuzovat důvěryhodnost dodavatelských firem v oboru technologií pro 5G sítě, vydal dnes Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Operátoři by podle něj měli například sledovat, zda je dohledatelná vlastnická struktura dodavatelské firmy, zda má…
Zuckerberg prý hrozí, že může z Evropy stáhnout Facebook a Instagram
Z Evropy mohou zmizet Facebook a Instagram, pokud jejich provozovatel Meta Platforms nebude moci přenášet data uživatelů na servery ve Spojených státech. Tohoto tématu se týká chystaná úprava nařízení o způsobu předávání evropských údajů přes Atlantik. Soudní dvůr Evropské unie v červenci 2020…
ECB prý ve čtvrtém kvartálu zvýší sazby. Říká to šéf nizozemské centrální…
Šéf nizozemské centrální banky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Klaas Knot očekává, že ECB zvýší základní úrokovou sazbu v letošním čtvrtém čtvrtletí. On sám je přitom pro co nejrychlejší ukončení programu ECB na nákup dluhopisů. Knot je známý…
Výroba v Německu loni vzrostla o 3 %, je pod předkrizovou úrovní
Průmyslová výroba v Německu se v loňském roce zvýšila o tři procenta. Byla však o 5,5 procenta nižší než v roce 2019, tedy proti období před příchodem pandemie. V dnešní tiskové zprávě to oznámil spolkový statistický úřad. V samotném prosinci průmyslová produkce meziměsíčně…
Kryptoměny: Natrhne nám Indie sáčko?
Indická centrální banka představí v příštím finančním roce vlastní digitální měnu. Jde o první z bank zahrnujících obrovský ekonomický prostor a operujících v demokracii, která vystřelila pevný horizont. Nebývalo zvykem, že tak velká inovace přichází ze země, kde velká část lidí žije v chudobě.