Slovensko bude možná dotovat tu hospodu, tu kadeřníka…

Slovensko možná ve snaze zamezit daňovým únikům z restaurací apod. opráší něco jako účtenkovku. Lidem, kteří budou hlásit své útraty přes aplikaci, hodlá proplácet část útraty. Aby toho nebylo málo, prý bude v průběhu roku měnit, jakého typu provozoven se bude „dotace“ týkat.

Prázdná restarace. Foto: Pixabay

Informaci přinesl irozhlas.cz. Zákazník by si podle něj prostě jen vyžádal účtenku a naskenoval ji do speciální aplikace přes mobil. Stát by mu pak – zřejmě symbolickou část útraty – proplatil.

Slovensko tak oživuje něco jako účtenkovku. Která k nám mimochodem přišla právě od nich. Smyslem je, aby aby lidé byli motivováni si říkat o doklady a podniky je musely vydávat. Když tato loterie u nás začala, většina lidí ji ignorovala. Účast v ní vnímala jako udávání a účastníky loterie jako amorální jedince.

Každý kvartál jiný sektor

Teď to celé má mít jeden úchvatný rozměr navíc. Ministerstvo financí by prý průběžně měnilo, zda bude program fungovat pro restarace, nebo třeba kadeřnictví a podobné provozovny ze sektoru služeb. Ale ne prodle toho, kde podle úředníků státu utíká nejvíc peněz. Ale podle toho, v kterém roční období se komu nedaří. Aby ho podpořil – aby přes dotace ceny motivoval lidi k návštěvě.

Stát každý kvartál změní, koho bude dotovat

Připomíná vám to něco jako veřejnou podporu? No, takovou zvláštní, s cukrem a bičem. Nám starším to dokonce připomíná něco jako řízené (plánované úplně ne) hospodářství.

Podle ministra financí Igora Matoviče ze strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti by se sektor měl měnit doslova každý čtvrtrok podle sezony. „…aby to lidi přilákalo do podniků, které mají zrovna nouzi o zákazníky,“ napsal iRozhlas.cz.

A co bude dál? Přijde k různé DPH podle služby či zboží třeba i jiná sazba daně ze zisku? Ne dočasně, ale natrvalo? Nebo dotace na teplo a energie podle toho, komu se zrovna nebude dařit? Už jsme i v té zavedné tržní Evropě viděli ledacos. Ale tohle zavání řízením poměrů ne v době války, ale jako nový pořádek. A zkuste si pak na vládu stěžovat, když bude mít v ruce mohutný nástroj, který použije jednou na vás, podruhé na někoho jiného.