Zisky českých bank rostly o desítky procent

České spořitelně vzrostl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně téměř o 40 procent na 15 miliard korun, Komerční bance o 51,1 procenta na 12,9 miliard korun.

Ilustrační foto: Miroslav Hamřík, Pixabay

Komeční banka ovšem upzorňuje, že loňské výsledky byly ovlivněny covidem, přesněji protpandemickými opatřeními. Na druhou stranu bankám pomáhají letos k ziskům i vyšší úrokové sazby. Celkový objem úvěrů skupiny Komerční banky letos v prvních třech čtvrtletích stoupl, ale třeba objem nově poskytnutých půjček na bydlení se výrazně propadl.

„Rizikový profil úvěrového portfolia je odolný, přestože jsme zaznamenali zhoršující se ukazatele důvěry mezi podniky a spotřebiteli,“ sdělil generální ředitel banky Jan Juchelka. Za celý rok očekává banka meziroční nárůst čistých bankovních výnosů o více než 20 procent.

Také Česká spořitelna uvádí, že za zvýšením provozního zisku je zejména obchodní růst a celkový vývoj po pandemii covidu-19. Nejdůležitější složkou provozních výnosů je čistý úrokový výnos, který se v meziročním srovnání zvýšil o 24 procent na 27,6 miliardy korun. Rostly klientské úvěry i vklady, vývoj podpořily také investice do dluhopisů. „Čistý úrokový výnos byl též pozitivně ovlivněn prostředím vyšších úrokových sazeb odrážejících se na straně úvěrů a vkladů,“ uvedla banka.

Vláda chce zavést pro některé firmy, včetně bank, daň z mimořádných zisků, která má sloužit k pokrytí nákladů se zvládáním energetické krize. Česká bankovní asociace to kritizuje jako neefektivní a nesystémové řešení.