Průmysl i stavebnictví rostou, ale budoucnost nic moc
Průmyslová i stavební výroba v Česku v květnu vykázaly meziročně lepší výsledek, podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) shodně stouply o 3,3 procenta. Průmysl vzrostl po třech měsících poklesu. Stavebnictví si udrželo z předchozího měsíců růst, jeho tempo však zpomalilo.
Oživení výroby kladně ovlivnilo český vývoz, přesto zahraniční obchod ČR skončil čtvrtý měsíc za sebou ve schodku, který činil 23,3 miliardy korun. Vzhledem ke slábnoucí poptávce, drahé energii a cenám dovážených surovin či nedostatku pracovních sil a materiálu nejsou ale vyhlídky pro ekonomiku podle oslovených analytiků příznivé.
Průmyslu opět pomohly automobilky
Průmyslovou výrobu táhla v květnu většina oborů včetně automobilové výroby, jejíž produkce se i díky nízké srovnávací základně meziročně zvýšila o téměř desetinu. „Konečně výsledek netáhla dolů automobilová výroba, která se naopak významně podílela na celkovém skóre,“ řekl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Růst podle něj sice šel napříč průmyslovými sektory, na datech je ale znát, že stagnačnímu trendu se průmysl těžko ubrání.
„Návrat průmyslové produkce k růstu mají na svědomí automobilky. Produkce ve výrobě motorových vozidel vzrostla i díky nízké srovnávací základně meziročně téměř o desetinu a poprvé po roce se přiblížila úrovni ze začátku roku 2021,“ komentovala Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Fiance. „Výrazně se na tom podílelo zlepšení v dodávkách dílů. Automobilkám se daří bez závažnějších omezení vyrábět a dokončovat dřívější rozpracovanou výrobu.“
Z dat ČSÚ vyplynulo, že nejvíce, o pětinu, si v květnu meziročně polepšila kožedělná výroba a výroba nábytku. Přibližně o 17 % stoupla výroba nápojů a o 15 % výroba farmaceutických výrobků. Naopak výrazně, o 28 procent, meziročně klesla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský soudí, že v dalším období se v průmyslu může projevit mírné napětí v dodavatelských řetězcích a rostoucí ceny vstupů v kombinaci se slábnoucí poptávkou. Druhý z vlivů podle něj zřejmě převáží. Průmyslová produkce tak zřejmě nebude mít za celý letošní rok na lepší výsledek než na meziroční stagnaci. Podle ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera se průmysl letos dostane jen nepatrně nad úroveň předpandemického roku 2019.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v květnu roku 2022 meziročně vzrostla o 9 procent. „To je naděje na určité zlepšení,“ konstatuje Śichtařová. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 5,2 procenta. Tuzemské nové zakázky vyskočily o výrazných 17,2 procenta. „Tady je patrná zvýšená poptávka, kterou prozatím neudusily rychle rostoucí ceny jak vstupů, tak i koncových výrobků,“ hodnotí ředitelka Next Finance.
Růst stavebnictví zkreslují vysoké ceny
Také stavebnictví v dalším období negativně ovlivní podle analytiků drahé energie a nedostatek surovin. Vedle toho bude na vývoj oboru negativně působit nedostatek pracovníků a vyšší sazby hypotečních úvěrů, které mohou srážet poptávku po stavbách. V současné době je zatím podle ředitele společnosti Xella pro ČR, vyrábějící stavební materiál Ytong, Petera Markoviče dostatek zakázek a dostatečná poptávka od soukromníků i firem. Stavebních povolení i rozestavěných bytů a domů je více než v posledních letech.
V květnu se pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, ve srovnání se stejným loňským měsícem podle ČSÚ zvýšilo o 3,5 % a produkce inženýrského stavitelství o 2,8 procenta. V dalším období bude podle Markoviče ale překážkami v růstu odvětví nedostatek lidí, tlak na vyšší mzdy nebo drahé suroviny. „Potvrzuje se tak, že návrat výkonnosti stavebního sektoru na předcovidové úrovně bude trvat několik let,“ řekl Markovič.
Počet zahájených bytů v květnu meziročně vzrostl o 24,1 % a dosáhl hodnoty 5309 bytů. Je to nejvyšší číslo od roku 2006, kdy statistici začali s měsíčním sledováním těchto čísel. Růst nyní plně táhnou bytové domy. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 3,1 procenta.
Stavební úřady vydaly 8035 stavebních povolení, meziročně o 8,4 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 49,9 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 vzrostla o 33,1 procenta. „Nárůst orientační hodnoty staveb nás ale nepřekvapuje vzhledem k nárůstu cen stavebních prací a materiálů,“ hodnotí M. Šichtařová.
Vyhlídky nejsou příznivé
Český vývoz v květnu stoupl meziročně o 18,1 %, dovoz zesílil o 26,3 procenta. Podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta hodnoty dovozu budou dál tlačit obchodní bilanci do deficitu. Zlepšení nelze čekat kvůli vysokým cenám dovážených surovin.
„Rok 2022 měl být o pokračování stabilizace průmyslu díky postupnému obnovování dodávek dílů. Jenže přichází inflační krize. Pro evropský průmysl bude hlavní potíží zemní plyn. V lepším případě budou ceny plynu na několikanásobku loňských cen, v horším případě budou dodávky kráceny nebo se úplně zastaví. Poptávka po průmyslových výrobcích zatím dramaticky neklesá, ale i to se může brzy změnit. Navíc průmysl už přichází o výhodu extrémně nízkého srovnávacího základu z dob pandemie koronaviru. V letošním roce čekáme růst průmyslu jen o jedno procento,“ předpovídá Markéta Šichtařová.
O stavebnictví soudí, že se bude dál potýkat s mimořádným růstem cen a také s nedostatkem stavebních kapacit. Proti většímu růstu stavebnictví půjde také zdražení hypoték kvůli zvyšování sazeb České národní banky. „Díky povedenému začátku roku podle nás v roce 2022 stavebnictví poroste o zhruba 4 procenta,“ uzavírá svůj komentář.