Ukrajinci u nás dokázali to, co nikdo předtím

Říkala se kdysi nejkratší židovská anekdota: Kohn havířem. Stereotypy a předsudky založené etnicky mezi lidem zdejším byly, jsou a budou. Tak dnes také můžeme vtipkovat: Vietnamec zedníkem.

A není v tom nic zlého. Převládá také názor, nebo dojem či jak to nazvat, že Vietnamci a Ukrajinci jsou lidé pracovití a činorodí. Jestli mezi přišedšími ukrajinskými uprchlíky jsou také imigranti čistě „ekonomičtí“, pak ne takoví, co by se pásli na „našich“ sociálních dávkách, ale jsou to lidé, kteří chtějí žít a pracovat v klidném, relativně fungujícím státě, kde za práci dostanou pravidelně zaplaceno a nikomu půlku z toho nemusejí odevzdávat jako výpalné. Jistě jsou mezi nimi, jako mezi všemi, i tací, co dovedou lumpačit. Ale bavíme se nekorektně o stereotypech a lumpačící Ukrajinec do nich nezapadá.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo užitečnou informaci, jak to s nimi je. Ukrajinců u nás podniká zhruba 26 tisíc a je to nejsilnější podnikatelská skupina mezi cizinci v ČR, těch jsou přibližně 104 tisíce. (Slováků 22 tisíc, Vietnamců tu podniká přes 20 tisíc).

Od 24. února, kdy začala válka, k nám přišlo odhadem 300 tisíc Ukrajinců, hlásí ministerstvo vnitra. Asociace malých a středních podniků zase vzdychá, že na 150 tisíc Ukrajinců bude zdejším firmám chybět. Už dříve a mezi prvními vzdychaly firmy stavební, vzdychá průmysl (odešlo už na 50 tisíc zaměstnaců) a ozvou se i zemědělci, kteří nemohou očekávat příjezd kolem sta tisíc sezónních pracovníků. Imigranti jsou většinou ženy, děti a staříci, kteří nezastanou těžkou práci, tak jako jejich mužové a synové.

Kdo letos přijede na sezónní prace? Ilustrační foto: Pixabay

Zastali ale práci mnohem těžší, práci, kterou nezvládli ani poslanci, ani intelektuálové, experti, lobbisté, ani vládní špičky. Totiž změnu stavebního řízení tak, aby se daly snáze stavět a rekonstruovat byty. Také, či především, byty obecní. Teď kvůli imigrantům, napříště třeba i pro začínající rodiny, dědečky a babičky, prostě pro lidi, kteří byt potřebují k bydlení a ještě, teď právě nebo už na to nemají.

Také nějaká dotace by na tu výstavbu obecní mohla kápnout, naznačuje ministerstvo pro místní rozvoj, které to celé iniciuje. I to je lepší, než přes sociální podpory futrovat podivné podnikatele s ubytovnami a chudobou.

Kdyby za nic jiného, tedy určitě za tohle bychom ukrajinským uprchlíkům měli být neskonale vděčni.