Tak, a budeme vyvlastňovat. Ale ne u nás, v Německu

Ještě se neví, jak to celé dopadne. Nicméně více než polovina účastníků referenda v Berlíně se vyslovila pro vyvlastnění bytů velkých developerů. Nejde o zprávu z dob NDR, nýbrž z tohoto víkendu.

Grafiti na berlínské zdi připomíná dobu, kdy žádní developeři nebyli. Fotka od Peter Dargatz z Pixabay

Ještě jednou: více než polovina účastníků referenda v Berlíně se vyslovila pro vyvlastnění bytů velkých developerů. Referendum prosadila iniciativa, která si dala přímo do názvu rozšířené jméno jednoho z nich. Plebiscit má kupodivu jen poradní význam a sám o sobě nic neznamená. Přesto šokuje, že je něco takového v Německu možné.

Plebiscit má kupodivu jen poradní význam

Kupodivu se nikde neobjevují čísla o počtech účastníků hlasování. Nicméně ZDF napsala, že se pro vyslovila „většina Berlíňanů.“ Nelze přitom nevidět, že i podle výsledků parlamentních voleb (stejně jako referendum proběhly o víkendu) zůstala bývalá NDR hájemstvím levice. Samozřejmě, je rozdíl mezi levicí radikální a umírněnou, nicméně jedním vodítkem k pochopení téhle události to být může.

Druhým je setrvalý nedostatek bytů v německé metropoli a růst nájmů. Autoři se ve svém záměru opírají o článek ústavy, který říká, že pozemky, půda, přírodní bohatství a také výrobní prostředky mohou být za odškodnění převedeny do obecného vlastnictví nebo jiné formy společného hospodaření.

Příslušný článek ústavy se zatím nikdy nepoužil

Web Tagesschau, propojený se sítí regionálních stanic ARD, ale připomíná pozadí jeho vzniku. Stalo se tak po skončení druhé světové války, kdy nebylo jisté, jakým směrem se nové země vydají. Protože velká část kapitálu spolupracovala s nacisty, tak i pravicoví politici nakonec souhlasili s omezením jejich výsostného postavení. Podle webu ale nebyl článek 15 nikdy použit. Při vyvlastnění třeba kvůli dopravním stavbám se politici či státní správa vždy opřeli o jinou část ústavy.

Referendum bylo namířeno proti velkým developerům a výsledek jeho hlasování by měl „osvobodit“ asi 15 % bytů. Hranicí pro vyvlastnění podle navrhovatelů má být vlastnictví více než tří tisíc jednotek a skutečnost, že je drží za účelem zisku. Vyvlastnění má samozřejmě proběhnout za náhradu, hovoří se ale o postupně splácených dluhopisech. Náklady pro město se odhadují od 14 do 40 miliard eur. Pro srovnání, spodní hranice představuje asi polovinu výdajů městského rozpočtu posledních let, horní je převyšuje.

Když se ale o iniciativě začalo hovořit, létala vzduchem varianta neziskové organizace, která by si na celou akci vzala úvěr. Zda by ji založilo město nebo někdo jiný, o tom se dostupné zprávy nezmiňují. Zato popisují, že město se v minulosti velké části bytového fondu zbavilo. Privatizovalo ovšem nikoliv do rukou nájemníků, nýbrž velkých developerů. Tam je možná někde zakopán pes nevraživosti vůči nim. Protože když vám někdo prodá střechu nad hlavou, zvlášť pokud jste třeba ještě byli ochotni si ji koupit sami, tak to naštve.

Belín neprivatizoval do rukou nájemníků ale developerů

Proč se tak rozhodlo, nevíme (nějaké informace bychom našli, ale vždy půjde jen o subjektivní tvrzení a prohlášení). Možná developer spíš dokázal domy opravit a rekonstruovat. Nejeden krásný historický objekt třeba v Praze dnes vypadá hrozivě proto, že v rámci SVJ se do něj prostě prachy cpát nebudou (konec konců o něčem podobném existuje úchvatný film Vlastníci). Možná ale za tím byl obyčejný zájem… no však víme.

Každopádně vyvlastňovat v obecném zájmu ve velkém, to zavání moc ošklivě hrozbou: „Hele, to by se ti taky mohlo stát…“ Vždy má jít o to nejkrajnější řešení. Konec konců, developeři prý sami městu byty nabídli už letos na jaře. Ale ta symbolika, ta vyvolává mrazení.

Zavání to hrozbou: „Hele, to by se ti taky mohlo stát…“

P.S. Pirátský poslanec František Kopřiva na Twitteru napsal: „Reminder pro místní konzervativní obdivovatele Západu: Včera se občané vyslovili v jedné zemi pro manželství pro všechny a v metropoli druhé země pro vyvlastnění čtvrt milionu bytů od největších developerů.“ Poté, co schytal kritiku, že vyvlastňování podporuje, dodal: „Aby nedošlo k mýlce, nehodnotím výsledky referenda. Západ každopádně nelze brát jako uniformní entitu…“ No, už fakt nelze.