Švédské gangy jsou i důsledkem nezvládnuté migrace, píše norský veřejnoprávní web

Ilustrační foto: sour moha na Unsplash

Gangy válčící ve Švédku najímají mladé lidi, a to kvůli jejich omezené trestní odpovědnosti. Je za tím i nezvládnutí integrace imigrantů. Alespoň to tak vidí autoři norského veřejnoprávního webu NRK.

Norsko to zajímá velmi intenzivně, protože právě do něj zmíněné gangy začaly pronikat. Především největší z nich, zvaný Foxtrot obchodující s drogami. Jen za září se odhaduje počet obětí jeho válek s konkurencí, ale i uvnitř vlastní struktury na devět osob. Od listopadu 2016 mělo být ve Švédsku zastřeleno 312 lidí, z toho 48 „teenagerů.“ Někdy omylem, protože byly na místě střelby či výbuchu.

Obecně se má zato, že v čele Foxtrotu stojí člověk přezdívaný Kurdská liška a řídí jej z exilu v Turecku. S jeho jménem jsou mj. spojené i spekulace ohledně nedávného bombového výbuchu před jednou z budov tureckého ministerstva vnitra.

Zatímco většina médií píše o válce s konkurenčními gangy, objevila se i informace, že může jít dokonce i o boj uvnitř největšího z nich. Právě NRK zmiňuje, že „liška“ možná nemá podporu všech ve vedení a dochází k rozporům. Prosákly i zprávy, že má být od řízení odstaven, a to by mělo přinést klid. Jedním z důvodů může být, že gang stále více láká velmi mladé lidi. Jejich výhodu spatřuje v omezené trestní odpovědnosti. A ne každému se to líbí. Existují ale i zdroje, podle nichž s Foxtrotem bojují jiné skupiny imigrantů. Proč, to není jasné.

Norský web nabízí osm příčin současného stavu. Asi není nutné vyjmenovávat všechny. Avšak mezi ty nejzajímavější patří nezvládnutí imigrace. Kdo by ale hned začal křičet hesla z páté cenové skupiny, tak pozor. Nemluví se o imigraci, ale nezvládnuté imigraci. V některých zemích – hlavně USA a Velké Británii – se dokonce začíná mluvit o tom, že i nelegální imigranti představují pracovníky. A bez nich se domácí ekonomika neobejde. Byť je jejich pobyt v zemi nezákonný, je vlastně ekonomicky žádoucí. 

„Není to samozřejmě tak, že by všichni zločinci ve Švédsku pocházeli z přistěhovaleckých komunit, ale jak výzkumníci, tak policie i politici poukazují na to, že trvale špatná integrace nově příchozích imigrantů do Švédska vytvořila živnou půdu pro zločinecké sítě,“ napsal NRK. 

trvale špatná integrace nově příchozích imigrantů vytvořila živnou půdu pro zločinecké sítě

Za chybu považuje, že se imigranti mohli usadit v místech, která si sami vybrali. Tím pádem došlo k jejich velké koncentraci například na předměstích Malmö (které dnes patří k ohniskům bojů), Göteborgu a Stockholmu, v důsledku pak i s vysokou nezaměstnaností.

Zatímco míra nezaměstnanosti mezi lidmi narozenými ve Švédsku mírně přesahuje čtyři procenta, u narozených v zahraničí jde o 16 procent. Navíc Švédsko nepožaduje nijak razantně znalosti domácího jazyka, což dohromady vede k segregaci přistěhovalců. Zvlášť, když v některých menších městech dosahují i 90% podílu na obyvatelstvu.

„Zdroje blízké kriminálním kruhům říkají, že v některých komunitách imigrantů, kde je integrace špatná, je často snadné naverbovat zejména děti a mladé lidi s příslibem rychlých peněz a postavení v gangu,“ napsal web.

je často snadné naverbovat zejména děti a mladé lidi s příslibem rychlých peněz

Právě verbování mladých lidí je dalším problémem. „Používají se k páchání nejzávažnějších zločinů, dokonce i vražd. Pokud je dopadnou, stráví ve věznici pro mládež maximálně čtyři, nejlépe méně let,“ uvádí web. Za to se pak stanou plnohodnotnými členy gangu. Ovšem dostanou jen krátký a mizerný výcvik, takže často zbraní ublíží i někomu jinému, než na koho útočí.

Mezi další příčiny patří kultura ticha. Ve zločineckých strukturách nikdo nikoho neshodí a zbytek obyvatel se bojí. Co s tím? Samozřejmě represi se země nevyhne, policie už požádala o spolupráci armádu. Hovoří se ale i o nutných investicích do školství a sociálního systému.

dostanou jen krátký a mizerný výcvik

Kromě toho, že situace je hrozná sama o sobě, by měla ostatní obyvatele kontinentu zajímat především ze tří důvodů. 

1. Donedávna byl boj s nelegální imigrací záležitostí jen pár států. U ostatních šlo o folklór pro získání politických bodů. Situace se ale mění. I český premiér Petr Fiala teď prohlásil, že evropská imigrační politika je nedostatečná a že chce s ostatními evropskými lídry mluvit o ochraně vnějších hranic.

2. Švédsko chce do boje proti gangům nasadit mj. zesílení kamerových systémů. Dá se to pochopit. Ale bacha – soukromí ubývá a jde o to, aby se z výjimky nestalo pravidlo. A precedens pro celou Evropu.

3. Němci se začínají obávat, že je v brzké době čeká totéž. Píší o tom obsáhle Novinky.cz. A Německo je sakra blízko.

Když k tomu připustíme, že téma násilí a imigrace hýbe volbami a že snad také nejsme úplní cynici, tak se nás to dost týká.