Předražená otéčka nebo propadlé vakcíny. Vyberte si, ale kriticky

ZPRÁVA Z TISKU. Návrat žloutenky. Zabila už osm lidí. Od podzimu přibývá obětí žloutenky typu A. Zabila už osm lidí. Mohly žít, kdyby si lépe myly ruce. Těmito titulky deník Mladá fronta Dnes otevřela své čtvrteční vydání.
Nejde o nic mimořádného. Tyto noviny podobnými zdravotnickými katastrofami začínají svá vydání dvakrát třikrát do týdne. Asi se to dobře prodává. Zdraví a jídlo jdou na dračku. Jiné noviny to nedělají. To vím, protože si jich u své trafikantky téměř pravidelně kupuji množství větší než malé. (Mám také svého prodejce aut, svoji lékárnu a svého řezníka, ale o těch až jindy…)
Dále se v reportáži dočítáme, že nejúčinnější je pravidelné a správné mytí rukou. A také očkování. Kombinovaná vakcína přijde na 1700 Kč na nehradí ji zdravotní pojišťovny. Takže tudy na to.
V uplynulém týdnu také tisk živila aféra zvaná Pfizergate. Máme ji i ve Světě hospodářství. Po více než dvou letech jednání Soudní dvůr Evropské unie 14. května zrušil rozhodnutí Evropské komise (EK). Novinářka z deníku The New York Times žádala o přístup ke komunikaci mezi šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou a ředitelem Pfizeru Albertem Bourlou o vakcínách proti covidu-19. Případ Pfizergate se týká největší smlouvy na nákup vakcín v historii EU. V květnu 2021 se Brusel zavázal k odběru až 1,8 miliardy dávek vakcíny Pfizer-BioNTech proti covidu-19, přičemž 900 milionů dávek bylo objednáno ihned s možností dalších 900 milionů pro roky 2022 a 2023. Podrobnosti dohody s Pfizerem nebyly nikdy plně zveřejněny. „Von der Leyenová osobně podepsala smlouvy až na 4,6 miliardy dávek vakcín – tedy více než deset dávek na každého Evropana, což znamená pětkrát více než doporučené dávky – v odhadované hodnotě 71 miliard eur. K dnešnímu dni, včetně všech dodatečných posilovacích očkování, bylo občanům EU podáno něco přes 1 miliardu očkovacích dávek COVID, což znamená, že 3,5 miliardy dávek vakcín, jejichž platnost již vypršela, bylo nebo bude v nejbližší době vyřazeno, což představuje plýtvání závratných rozměrů,“ připomněl internetový deník Neviditelný pes.
V sobotu 17. května deník Právo (ano, od té mé trafikantky) přinesl reportáž o nákupu obrněných vozů HMT Extenda 6×6 za 118 milionů korun za kus včetně DPH pro českou armádu. „Vozy pro Čechy jsou třikrát dražší než nákup pro britskou armádu,“ konstatuje Michal Voska, reportér deníku. Ani v tomto případě se nedozvíme, jak se ke kontraktu a jeho ceně dospělo. „Obměna je v souladu se zákonem o ochraně utajovaných skutečností vedena v režimu Vyhrazené. Z tohoto důvodu nelze podávat k těmto zakázkám informace,“ sdělil Právu mluvčí ministerstva obrany Karel Čapek. Auta údajně nechrání dostatečně posádku, nejsou odolná vůči minám a vozy nejsou v provozu stabilní, cituje list názor expertů. „Podobně se vyjádřil i bezpečnostní analytik Mila Mikulecký. V odborných kruzích se dokonce hovoří o předraženém kabrioletu,“ píše Právo. Co si z toho vybrat? Že obrněná vozidla moc obrněná asi nejsou?
Těžko laikovi soudit, co je na cenách kontraktu tak bezpečnostně tajného. Tak si může jen obecně povzdychnout, že když se strhne náhlá poptávka po něčem, čeho je málo, co si Evropa nedokáže včas vyrobit a najednou to tady všichni potřebují, poroste cena toho. Jako vajíčka před Velikonocemi a máslo před Vánoci.
V květnu 1993 se poslanci Evropského parlamentu dohodli na urychleném přijetí legislativy pro zvýšení výroby munice a raket v EU, tzv. aktu na podporu výroby munice (Act in Support of Ammunition Production –ASAP). Poslanci EP se rovněž snaží posílit evropský obranný průmysl prostřednictvím aktu o kolaborativním zadávání veřejných zakázek (EDIRPA), který má podpořit země EU, aby společně nakupovaly obranné produkty, jako jsou zbraňové systémy, munice a zdravotnické vybavení, a pomohly tak vyřešit nejnaléhavější a nejkritičtější nedostatky. „Cílem návrhu je posílit evropskou obrannou průmyslovou a technologickou základnu a podpořit spolupráci při zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany,“ referoval tehdy Evropský parlament.
Nenechme se zmýlit poslanci Evropského parlamentu. Ti nemají zákonodárné pravomoci. S tím nápadem přišla Evropská komise. Ano, komise paní Ursuly z Leyenů. Hrozí tedy, že se s úspěchem zopakuje vakcínový mustr: co se nakoupí a za kolik bude tajné, členské státy to budou muset od EK jako překupníka odebrat a zaplatit…?
Zatím nezbývá, než zapojit to kritické myšlení. Už jsou na to školní osnovy, tak snad jednou naše děti…