Plyn proudí oběma směry, věřte, nevěřte

Cena zemního plynu dále klesá. Dobrá zpráva, ale asi jediná. Politické hry kolem stále důležitějšího energetického média naopak nabírají na síle.

Může to třeba vypadat, že plyn nyní zlevňuje tak, jak tisíce ruských vojáků opouštějí své pozice na ukrajinských hranicích. Jelikož poptávka po energii, nynější ani budoucí, žádné snižování nevykazuje.

I po zlevnění plynu před vánočními svátky je surovina stále ještě čtyřikrát dražší než na začátku roku. Samozřejmě že se hraje o plynovod Nord Stream 2, jenž je sice hotový, ale plyn vést nesmí nejméně do příštího léta, jak prohlásila německá strana, protože stále patří ruskému Gazpromu, což je podle německého práva nepřípustné.

Deset let Rusko a Německo provozují Rouru 1, deset let projektují a budují Rouru 2 a když je hotová, náhle se jaksi zjistí, že takhle to nepůjde. I ten letní termín je podezřelý, vždyť založit v Německu firmu jistě netrvá déle než týden a získání nějakých těch licencí, povolení a záruk by se, při naléhavosti potřeby, dalo zařídit do měsíce. Obě strany, německá i ruská, disponují divizemi špičkových komerčních právníků s přístupem k nejvyšším státním úředníkům, to by bylo, aby to nešlo. Leda, že by se ti právníci obávali amerických sankcí na plynovod, stále platně uvalených.

Ale třeba je to vše jen zástěrka chybné obchodní strategie. Agentura ČTK citovala místopředsedu ruské vlády a ministra energetiky Alexandra Novaka: „K prudkému růstu cen suroviny v letošním roce přispívají chybná rozhodnutí evropských politiků a neschopnost dohodnout se na dlouhodobých smlouvách.“ Na tom možná něco je. V říjnu americký deník The Wall Street Journal upozornil, že když byla poptávka po plynu slabší a ceny nižší, tak se Evropské unii vyplácela její strategie ukončit dlouhodobé smlouvy s ruským plynárenským gigantem Gazprom a místo toho nakupovat plyn podle aktuálních tržních cen. Když se ale poptávka zvýšila a s ní i ceny suroviny k okamžitému dodání, Evropa se najednou ocitla v nevýhodné situaci. WSJ v říjnu odhadl, že za tato chybná rozhodnutí Evropa za plyn v letošním roce zaplatí asi o 30 miliard dolarů (přes 662 miliard Kč) víc.

Tak ten plyn prostě zakážeme, ne?

Rusko se hájí, že své kontrakty do západní Evropy plní. Jednotlivé tamní firmy si na omezování dodávek nestěžují. Jo, je to drahé, ale je to. Plynulost zásobování potvrdilo před časem i Polsko, přes které vede plynovod Jamal. „Přivřením kohoutů“ ruský prezident Vladimír Putin škádlí Ukrajinu, přes kterou vede další roura, ale západnější Evropa výpadky netrpí. Naopak, Jamalem tu a tam plyn teče obráceně – z Německa do Polska. Zatím nikdo kloudně nevysvětlil proč.

Pro posváteční obveselení dovolte kvízovou otázku: Jak by tomuhle všemu pomohlo centrální nakupování zemního plynu Evropskou unií pro všechny členské státy, jak navrhuje Evropská komise?

Rusko na jedné straně, Německo s EU na druhé, si vzájemně přihazují, zatímco evropský spotřebitel je pleite.