Plný Václavák, ale premiér je v klidu

Pokud se někde sejde 70 tisíc lidí, měla by to vláda brát vážně. Ptát se proč a co to znamená. Reakce premiéra Petra Fialy, že jde o důsledek ruské propagandy, připomíná pověstný kůl v plotě Milouše Jakeše.

Zatím jsou demonstrace ještě relativně klidné. Foto: Pete Linforth z Pixabay

Nejsme k Jakešovi moc kritičtí?

Možná dokonce, že jsme k legendárnímu generálnímu tajemníkovi až moc kritičtí. Komičnost jeho projevu v Červeném hrádku spočívala především ve formulační neobratnosti, omezené slovní zásobě, neúnosné lidovosti a shazování signatářů Několika vět zveřejňováním jejich příjmů.

I v tom už se mu ale mnozí dnešní politici blíží: „Proč nekřičí ta Gréta, no, protože řeší Izrael… ten Covid jsme dali lidem…,“ to jsou skutečné perly z projevu Andreje Babiše. Jenže Babiš je dnes v opozici a má zaděláno na vítězství v dalších volbách.

Premiér blábolit nesmí. Jestliže šéf největší opoziční strany může cílit na svoji voličskou základnu, premiér je předsedou vlády i těch lidí, kteří jej nechtějí. Jestliže bez rozmyslu shodí účastníky demonstrace, která zaplnila velkou část Václavského náměstí, jako oběti ruské propagandy, dává najevo pohrdání, odmítání diskuse, nulovou reflexi.

Právě v tom se od Jakeše liší. V jeho tehdejším projevu, byť šíleném, na mnoha místech reflexe zazněla. Zpochybnil principy socialismu v malém podnikání, připustil zaostávání Sovětského svazu. „Ano, Sovětský svaz je něco jinýho. Nefunguje to, zaostalo to,“ řekl k poměrům na tamních vesnicích. Takovou reflexi do členů dnešní vlády nečekejte.

Na Václavském náměstí vystoupila řada lidí, s nimiž se předseda strany hlásící se k demokracii, evropanství a na oko svobodě logicky nebude spojovat. Ale také řada dalších, kteří mj. projevili v posledních letech poměrně velkou občanskou odvahu.

I kdyby tam ale bylo 70 tisíc čertů s kopyty, jsou to občané (alespoň většinově) této země. Mohu kroutit hlavou nad tím, že jdou na akci, která vyzdvihuje Majerovou Zahradníkovou, Miroslava Ševčíka či Josefa Skálu. Ale tito lidé mně svými kroky, jež zamířily na Václavák, něco říkají. Měl bych se ptát, co to je.

I kdyby přišlo 70 tisíc čertů s kopyty, jsou to občané této země

Premiér dal najevo, že se s nimi bavit nebude. Jejich účast na manifestaci označil slovy: „Dnešní demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR. Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá.“

Chová se jako malý chlapeček, kterého přistihli při krádeži, a on se to snaží zvládnout arogancí. K tomu blábolí nesmysly. Stejně jako když dostal otázku, zda se plynovod NordStream ráno otevřel, aby místo odpovědi začal vykládat, co je to Rusko zač.

Fiala jako nejlepší přítel Babiše a Okamury

Vláda od počátku vyhrožuje stíháním tzv. dezinformátorů, oslavovala blokování webů… a náměstí se budou plnit dál. Je úplně jedno, jestli účastníci demonstrací oprávněně vyčítají vládě nečinnost, nekompetentnost, mlžení a neplnění slibů. Nebo jestli volají po otočce země směrem k Rusku. Prostě reprezentují určitý trend, který soudě dle průzkumů sílí. Neboť podpora kabinetu zoufale klesá.

Ano, vlády Klause, Nečase a hlavně Babiše přežily i větší akce. Jenže byla jiná doba. Díky ignoranci dnešního kabinetu se asi můžeme „těšit“ na vládu ANO v koalici či s podporou SPD, možná KSČM, ČSSD či Trikolóry. Pak už nás nezachrání ani svěcená voda. A Fiala to bude svádět na proruskou propagaci.