Oživí burzovní vlnobití otázku na manipulace s trhem?

Když trhy klesají, přicházejí lidé o hodnotu svého majetku. Když ale létají nahoru dolů, zpravidla někdo vydělává. Kdo?
Naivně by se dalo říci, že když jeden prodělá, musí druhý vydělat. Tak to ale není vždy. Pokud akciové trhy spadnou na nižší úroveň, pak se prostě sníží hodnota majetku všech investorů, kteří měli předtím nakoupeno. Krátkodobě to většinu trápit nemusí, dlouhodobě ano.
Drtivá většina analýz, metaanalýz a analytiků tvrdí, že tzv. časovat trh se nevyplácí. To znamená, snažit se odhadnout, kdy a kam budou indexy a jednotlivé tituly směřovat, a podle toho nakupovat a prodávat. Hlavně dno, stejně jako vrchol, trefí málokdo.
Jsou ale tací, kteří na tom pracují, a přece vydělávají. Zpravidla ne amatéři, kteří se na trh dívají po práci. Profíci, fungující s technickou i fundamentální analýzou. Kteří navíc mnohdy své obchody prokládají opcemi. Nebo se soustředí jen na ně. (Největší drsňáci to celé ještě dělají na dluh, ale to už je fakt hodně divoká disciplína, která dokáže třeba i položit celou banku.)
Nejlepší je mít důvěrné informace o tom, co s bude dít, a co ovlivní ceny akcií. Třeba kam se pohnou úrokové sazby, jaká přijde nečekaná regulace, nebo kdo oznámí jaké hospodářské výsledky. Jenže – což ví, každý, kdo se někdy o trhy otřel, ale široká veřejnost možná ne – je to zakázané. Ba dokonce až trestné. Za něco podobného seděl i fiktivní symbol Wall Streetu Gordon Gekko. Aby po propuštění ve druhém díle filmu prohlásil: „Seděl jsem za trestný čin, u kterého chyběla oběť.“
To sice může být pravda (i když ten, kdo stojí na druhé straně obchodu, zpravidla prodělá), ale tzv. insider trading je prostě zakázaný. Proto jsou ostře sledované obchody manažerů firem s jejich vlastními akciemi. Když Donald Trump vyhlásil a následně dočasně suspendoval první vlnu cel, měl mezitím prohlásit, že je čas nakupovat. Samozřejmě akcie, které v důsledku této politiky nejprve prudce oslabily. Začaly se ozývat hlasy, zda o takových krocích nemohl vědět někdo předem.
Bylo to před polovinou dubna a demokrati v senátu začali volat po vyšetřování, zda na tak prudkých změnách politiky někdo nevydělal nezákonně. Po otočení dokonce měl podle příspěvků na Twitteru pozvat do Oválné pracovny několik obchodníků a mj. pronést, že Charles Schwab (finanční skupina) vydělal přes dvě a půl miliardy.
Samo o sobě to samozřejmě vůbec nic nedokazuje. Dokonce ta čísla ani nejsou nikým potvrzená. A klidně je můžeme přičíst jen prezidentově chvástavosti. Jenže v americké správě věcí veřejných se mění tolik věcí, že jeden se asi pochybnostem neubrání. V centru dění samozřejmě stojí cla a vůbec obchodní praktiky, válka na Ukrajině a boj s cizími studenty na amerických univerzitách. Řada věcí zůstává skrytých, přičemž jejich dopady mohou být významné.
Podle článku na webu prospect.org se Trump hned po svém nástupu pustil i do dozorové komise nad kapitálovým trhem, obávané SEC. Odvolal jejího šéfa a podle autorů článku propustil 20 % zaměstnanců. Rovněž pozastavil několik nařízení, například ohledně hlášení osobních údajů manažerů. Což podle demokratických členů komise může zamezit identifikaci některých podezřelých transakcí.
Minulý týden se opět nesl ve znamení poklesů poté, co Trump pohrozil Evropské unii, že když s ní není řeč, bude ještě zlejší. A podobně se vymezil vůči obřímu Applu. Trhy tak od jeho nástupu létají nahoru a dolů. Mezitím se obejvují zprávy, že některé kroky či dohody snad signalizovali členové jeho administrativy nejdřív v uzavřených kruzích a až pak na veřejnosti. Možná jde o další střípek do mozaiky, kterou bychom mohli nazvat: „Vítejte v nových časech.“