Trumpova cla nejsou jen hrozbou. Statisícům Čechů už vzala peníze

Foto: Bill Pennell na Unsplash

Kdo se raduje, jak to Donald Trump všem unionistům nandává, měl by se podívat, zda nepřišel o nějaké peníze třeba ve smíšeném fondu.

Ve čtvrtek americké akcie zažily nejhorší výprodeje od roku 2020! Americký index Dow Jones Industrial Average spadl od svého středečního vrcholu do závěru pátečního obchodování o téměř 11 %. To je masakr vídaný opravdu výjimečně. S&P 500 dopadl jen o pár desetin procenta lépe. NASDAQ Composite, mapující největší mimoburzovní trh, dokonce oněch 11 % překonal. Německý DAX dopadl díky pátečnímu krátkému, ale silnému oživení, o poznání lépe. Ovšem i tak pokles dosáhl skoro osmi procent.

Takto by se dalo pokračovat v rally okolo celého světa. Hovořit o apokalypse samozřejmě nejde, dokud se masakr nepřeleje v dlouhodobější trend. Jenže on už tu je, protože poklesy trvají zhruba od poloviny února. Od té už Dow Jones ztratil 17 %.

poklesy trvají zhruba od poloviny února

Nemá cenu zkoumat vztah cen ke klouzavým průměrům, porovnávat počty dnů růstu a poklesu či prohánět vývoje různými programy. Že ocenění amerických titulů bylo vysoké, to už víme dávno. Všichni věřili, že budou klesat americké úrokové sazby, poptávka a investice budou sílit a možná se dokonce v USA i sníží některé daně. A protože jinak není moc kam investovat, prostě se pojede dál. Byť třeba nižším tepem.

Jenže trhy jsou zděšeny, co všechno nový prezident vyvádí. (Včetně centrální banky, která s tím snižováním sazeb teď asi nebude pospíchat.) Protože jeho konání zasahuje v podstatě celý svět, padají trhy i tam, kde bylo levněji. Včetně Japonska, které letos konečně očekávalo výraznější růst. Snad proto se před koncem pátečních obchodů jeho propad trochu zkorigoval. Vydělat na tom všem mohou snad jen státy, které hodlají pokračovat v zadlužování. Protože poroste zájem o dluhopisy.

Nezbývá, než nepropadat panice

Trhy nakonec zpravidla většinu šoků nějak vstřebají. Takže i teď asi platí nepropadat panice. Nic jiného, než vysedět to do obratu, nezbývá. Nehledě na to, že při veletočích v Bílém domě si lze představit, jak prezident otočí a najednou oznámí, že už to všechno mělo dostatečný výchovný účinek, a dohodl se na změně. Má to dvě ale. To první spočívá v otázce, s kým by asi tak mohl na evropské straně jednat. Tady se totiž už pár měsíců za jeden provaz netáhne. Druhé pak spočívá ve ztrátě důvěry v setrvalost čehokoliv, co pán z Bílého domu udělá.

Na delším horizontu se trhy pravděpodobně vrátí. I když teď vše zavání rozvratem, nějaká konsolidace přijde. Průšvih nastává hlavně pro ty, kteří své peníze potřebují brzo. Třeba proto, že jdou do penze, nebo právě dokončují rekonstrukci, kterou budou muset zaplatit. A pak pro držitele různých certifikátů a strukturovaných dluhopisů. Ty totiž zpravidla mají investiční horizont, a prostě se dál vysedět nedají. Takže investorovi se vrátí dejme tomu 90 % minus poplatky.

Může se smát ten, kdo nemá žádné úspory, nebo je nechal všechny na „spořáku“. Jenže Čechů, kteří investují do fondů, přímo do akcií nebo třeba s investičním pojištěním, přibývá. Málokdo si přitom uvědomuje, že poklesy akcií mohou razantně snížit i cenu aktiv v investiční pojistce. O smíšených či akciových fondech nemluvě.

Správci jsou v tom nevinně

Správci jsou v tom v zásadě nevinně. Statuty jejich fondů jim omezují možnosti, kam uhnout. Ti nejlepší možná stačili udělat bleskovou přestavbu, řekněme směrem k síťovým odvětvím, která to asi odnesou nejméně. Možná k farmacii. Ale možnosti jsou vzhledem k pravidlům diverzifikace omezené.

Samozřejmě, lze se na to dívat i jinak. Třeba, že Donald Trump je vlastenec, který sleduje zájmy své země. A poklesy akcií, na které jsou Američané tak citliví, jsou jen odrazem debilizace davu ze strany George Sorose, Petra Fialy a dalších reprezentantů globální koalice na principu deep state. Jenže i kdyby to tak bylo, nic se nezmění. Trh rozhodl a basta fidli.