Odborníci na sítích vědí, jak šlo tragédii předejít

Ke stále hojně používaným metodám testování patří i tzv. Rorschachovy skrvny. Graffiti z Tel Avivu, foto: Yair Talmor na Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Psychotesty lze pro zbrojní průkaz více méně požadovat i dnes. Odborníci na sociálních sítích ale vědí, co a jak je špatně. Škoda, že se jich nikdo neptá.

Vlastně je to jednoduchý návod, jak řešit vážné problémy. Udělat pořádný screening „socek“. Je tam tolik expertů, a všichni vědí jak na co.

Bohužel, nevyhýbá se to ani tak vážným, a dokonce tragickým tématům, jako je střelba na Filozofické fakultě. Spousta lidí má jasno, že policie selhala, že máme u nás špatnou regulaci zbraní, dokonce že za to mohou banky, které půjčily střelci na nákup zbraní… Zcela bez úcty k obětem si prostě honí triko.

Nejsa odborníkem na danou oblast, netroufám si zásah policie hodnotit. Zatímco Venca v hospodě U kulaté báby ví, že to bylo špatně a proč. Protože jsou to pitomci, říká. A protože on rozumí úplně všemu, tak asi i tomuhle.

Diskuse lidí z oboru má bohužel jedno riziko. Že na jedné straně bude chtít někdo získat body za kritiku (protože tu máme radši než pochvaly), i když si bude myslet opak. A na druhé, že zase jiný své kolegy podrží stůj co stůj. Ať už to vidí jakkoliv. Nic jiného ale bohužel nemáme.

Otázka zní co dál, aby se podobná tragédie neopakovala. Tak nějak selským rozumem se obávám, že nic moc. Od porevolučních změn, které asi zbraně učinily dostupnějšími, jde o první takto rozsáhlý případ. Předcházely mu například střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava a v restauraci v Uherském Brodě. V obou případech s osmi oběťmi.

Jde o tragické případy. Nicméně nejde o něco, co by se dělo pravidelně, co by pro společnost bylo typické. Obětem a hlavně pozůstalým tohle konstatování moc nepomůže. Je ale velký rozdíl mezi tím, když vám někdo odejde rukou šíleného střelce, nebo řízením nezodpovědného hovada za volantem? Snad že v tom prvním případě je to pro nás méně pochopitelné, zatímco s blbci, kteří si myslí, že silnice je jejich a všichni uhnou, se tak nějak počítá. Přitom loni zemřelo na silnicích 464 lidí a dalších 1464 se těžce zranilo. Za částí nehod byl určitě technický stav vozidla, změna počasí, únava… ale za částí i nebezpečný způsob jízdy či nerespektování pravidel.

loni zemřelo na silnicích 464 lidí a dalších 1464 se těžce zranilo

Bohužel, těmto obětem se nevěnuje tolik pozornosti. A i když je pravda, že stíhat někoho za nebezpečnou jízdu (a hlavně ji prokazovat), je složité, neustálé měření rychlosti asi zásadním způsobem moc nepomůže. Protože ta sama bývá příčinou nehod nejčastěji v souvislosti s jiným přestupkem, jehož dopad prostě znásobí. Nejčastější příčinou nehod loni bylo nevěnování se řízení.

Jestliže nedokážeme odfiltrovat tisíce, možná desetitisíce potenciálních vrahů na silnicích, ale i násilníků na ulicích (loni došlo ke 159 pokusům o vraždu, 81 lidí při nich zemřelo), kde vzít ten jediný zázračný lék na šílence, jaký se objeví jednou za pár let?

Hodně se přitom hovoří o legislativě v souvislosti s držením zbraní. Minimálně dva ze tří pachatelů oněch hrůzných střeleb drželi zbraně legálně. Což je šokující, pokud si uvědomíme, že zřejmě nebyli psychicky v pořádku.

Ve vyhlášce z roku 2002 se píše: „Posudek o zdravotní způsobilosti je výsledkem lékařské prohlídky žadatele provedené posuzujícím lékařem, popřípadě klinicko psychologického vyšetření a dalších potřebných vyšetření (dále jen „odborná vyšetření“) provedených na základě vyžádání posuzujícím lékařem, pokud není dále stanoveno jinak.“ Samospasné to ale není.

To je ale velmi široké konstatování. Museli snad dotyční trpět psychickou nemocí? Podle psychologů může tzv. rupnout v kouli i člověku, který se předtím nijak zvlášť neobvykle neprojevoval. Což byl minimálně příklad střelce z Ostravy, kterého ostatní hodnotili jako normálního a pohodového kolegu.

Psychotest dokáže odhalit aktuální stav. Nikdy ale nedokáže říct, zda dotyčnému – lidově řečeno – nepřeskočí v hlavě o něco později. Stejně jako u psychicky nemocného člověka v remisi nelze říct, zda se jeho stav znovu nezhorší.

Psychotest dokáže odhalit aktuální stav

Na druhou stranu, každý žadatel o zbrojní průkaz potřebuje zdravotní prohlídku. Je jen na lékaři, zda si psychotest vyžádá. Navíc, držitel již vydaného průkazu může být opakovaně konfrontován se svým zdravotním a psychickým stavem, pokud se nějak změní. Což třeba u střelce z Havlíčkova Brodu mohlo být podle svědectví sousedů aktuální. Mohlo! On totiž leckdo dokáže psychologa i psychiatra (natož praktika) obelhat podobně, jako někteří, zvláště psychopatičtí pachatelé zločinů dokážou při maximálním soustředění „obelhat“ detektor lži. Proto se nepoužívá jako důkaz. A jen tak mimochodem, právě česká historie zná případ, kdy k hromadné vraždě použila pachatelka nákladní automobil. Na ten zbroják nepotřebovala.