Neschopenku od vrátného a oběd třeba… od bachaře?

Zní to jako legrace. Když je moc učitelek v karanténě, mohou děti hlídat uklízečky nebo kuchařky. Jenže hlídat děti je odborná práce. Právě s tou odborností to začíná být nějak na levačku.

Jen si zkuste hlídat dvacet dětí, aniž byste pro ně měli nějakou činnost. Ilustrace: OpenClipart-Vectors z Pixabay

Podle serveru Seznamzpravy.cz právě to, aby učitelky nahradil uklízečkami nebo kuchařkami, poradili jednomu z ředitelů základní školy (konkrétně ve Sloupnici) na příslušné hygieně. S tím, že dokud má škola dost zaměstnanců, tak se kvůli chybějící učitelům a učitelkám prostě neuzavře.

Spoustě lidí to asi přijde jednoduché: „Řeknu jim, co mají dělat, a když budou dělat bordel, tak je seřvu.“ Jenže to možná platilo před třiceti, čtyřiceti lety. Hlídat děti ve větším kolektivu a ve školním věku je odborná práce, kterou je možno vykonávat jen s odpovídajícím vzděláním.

Samozřejmě, v krajním případě asi může člověk zaskočit. Je to lepší než nechat děti bez dozoru. Ale nahradit tak péči odborníka po několik dní a na základě doporučení orgánu zřízeného státem…?

 

Teď z druhé strany. Rodiče, aby se zbláznili, pokud mají mít děti v opakovaně doma. Snad každé dítě občas marodí. Ale po měsících distanční výuky během posledních dvou let už je každý další den fakt zátěž. Ne každý je zaměstnanec, který si střihne OČR. Zvláště živnostníky, co prostě jedou vedle hlídání naplno i v práci, nebo přicházejí o peníze (a co hůř i o klienty), musí vidina dalších karantén nebo dokonce uzavírání škol budit ze spaní.

Není divu, pokud se někde rodiče dokonce nabídnou, že budou na střídačku děti učit. Je to v podstatě krásné a úžasné. Ale co škola, která musí dodržovat pravidla? Je obdivuhodné, jestliže ředitel či ředitelka hledají jakékoliv cesty, jak udržet výuku nebo aspoň zařízení pohromadě. Co ale říct státnímu orgánu, který chce nahradit učitelky nebohými zaměstnankyněmi s úplně jinou kvalifikací? Které třeba ani neznají všechna pravidla a předpisy, protože prostě dělají něco úplně jiného?

Ono to tak nějak zapadá do doby, kdy například neschopenky vystavuje hygiena a nově dokonce zaměstnavatel. Pravda, v podstatě ji nechá vystavit hygienu, a to na základě výsledku testu. Jenže, kdo si někdy dělal antigenní test, ten si dovede představit, že se si tak může zaměstnavatel třeba řešit dlouhodobější nedostatek práce pro své lidi.

Neschopenka z automatu

Zase to snad lze pochopit jako dočasné řešení. Bohužel, dočasná řešení se někdy stávají trvalými. Nejen v případě pobytu cizích vojsk. Neschopenka by snad měla být dokladem, že člověk není schopen pracovat z důvodu nemoci. O čemž může rozhodnout pouze lékař. Může to vypadat jako byrokracie, ale potvrzení o neschopnosti pracovat na základě testu, nevypovídajícím nic o zdravotním stavu, by se měla jmenovat jinak. A učit by měli učitelé. Vařit by měli kuchaři (tedy aspoň ve školách), řídit auto řidiči… Nebo necháme bachaře nastoupit do kuchyň a kamiony ovládat lidi bez patřičného řidičáku?