Kde není fundament, tam to lítá. Nebo taky ne

Pády kryptoměn možná vyléčí investory z iluze bezkonfliktních obřích zisků. Zároveň ale i otvírají otázku, zda má smysl investovat do něčeho, co nemá ekonomický fundament. Ale co ho vlastně má?

Počet kryptoměn narůstá. Že by mezi ně patřilo i zlato? Fotka od WorldSpectrum z Pixabay

Pro vyslovené laiky je to možná tajemství, ale každému sebeméně poučenému člověku to přijde jako samozřejmost. Kryptoměny nemají žádný hodnotový základ, nebo jak by se dal fundament počeštit a přiblížit. Zkrátka investice do nich je dobrá jen na spekulaci. Když vám zůstanou, protože je nepůjde prodat za rozumnou cenu, ani za ně nic nakoupit, nebudou vám k ničemu.

Jenže nejde o jediný příklad. Takové diamanty jsou v podstatě taky k ničemu. Samozřejmě, že klenotník by se teď asi pěkně naštval. Stejně jako člověk, který je má v trezoru či šperkovnici. Nicméně jejich cena je fakticky daná jen poptávkou.

U akcií přece jen můžete aspoň spočítat hodnotu podle aktiv společnosti, ziskovosti, ev. dividendy. To jsou všechno parametry, která vám mohou zajistit nějaký příliv peněz či benefit, i kdyby se burzy zcela zhroutily. Diamanty, když ztratí cenu, můžete ještě nosit jako šperk. Ovšem pokud nastane tma a nikdo je neuvidí… dividendu z nich fakt nedostanete.

Samozřejmě, je to trochu přehnané. Kryptoměny nemůžete ani ukazovat. Ani není dlouhodobě ověřeno, že je někdo chce. Zatímco po bitcoinu může být zítra klidně veta, drahé kamínky či kovy asi nikdy úplně nezmizí.

ČTĚTE TAKÉ: SALVADOR JAKO PRVNÍ NA SVĚTĚ ZAVEDL BITCOIN JAKO platidlo

Jde jen o to, že ona hranice mezi fundamentem a jeho absencí není ostrá. Spíš jde o takový přechod. Od cenných papírů, přes důležité komodity, po zbytné komodity (třeba zlata; stříbro či měď už jsou přece jen nezbytnější) až ke kryptoměnám a losům v loterii.

Přesto právě „zbytné“ zlato bývá docela stabilní. Dokonce slouží ke stabilizaci portfolií.

Ono totiž vedle toho fundamentu taky ještě záleží na očekávání. A na to, zda někdo danou věc chce. Což neplatí jen v byznysu. I přátelství má cenu jen tehdy, pokud o něj někdo stojí.

Takže si nedělejme iluze, že hodnota čehokoliv může existovat sama o sobě. Existuje jen v rámci systému, který ji ocení. Jen u těch akcií mají jeho účastníci oprávněně lepší pocit, že oceňují něco reálného. Proto by nikdy neměly létat až tak jako bitcoin.