Kaczyňski řekl, že král je nahý

Tvrdšímu postupu vůči Rusku brání mimo jiné zkorumpovanost části západoevropského establishmentu ze strany Ruska, tvrdí místopředseda polské vlády a předseda nejsilnější strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyňski. Neřekl nahlas něco, co si mnozí potichu myslí a bojí se byť jen to zašeptat doma pod peřinou?

Pssst. O tom se nemluví pane předsedo. Foto: Pixabay

Kaczyňski vyslovil svoji domněnku v rozhovoru pro týdeník W Sieci. O razantním prohlášení následně informovaly například Novinky.cz. Významný polský politik hovořil o zkorumpovaných politických elitách.

Na serveru Svět hospodářství jsme několikrát psali o tom, že Putin si nemohl pro útok na Ukrajinu zvolit vhodnější okamžik než teď. Kdy je Evropa zdecimovaná tzv. proticovidovými opatřeními a energetické experimenty spojené hlavně s Green Dealem a německou Energiewende zvýšily naši závislost na ruském plynu. Stejně jako plynovod Nord Stream, který bývalému německému kancléři přinesl dlouhodobý lukrativní byznys.

Když po léta posloucháte mezi lobisty a politiky, pro koho je jaký státní tender napsaný a pro koho se upravuje který zákon, snadno vás napadne otázka: komu ty experimenty slouží? Kaczyňského slova tak trochu připomínají kdysi slavný výrok Mirka Topolánka o kmotrech v ODS.

Snad všichni novináři, kteří psali o politice a ekonomice, tak nějak předpokládali, že velká část všeho státního i municipálního konání se děje na zakázku. Ale chyběly důkazy. Topolánek také žádné nepředložil. Ale řekl něco, co si ze své pozice mohl dovolit. Tím pádem se o korupci a nepotismu začalo psát jinak – jako o něčem, co tu prostě je, i když v konkrétním případě to třeba nedokážeme doložit.

Jeden z nejvýznamnějších polských politiků teď možná udělal něco podobného. O tom, že ruské polostátní firmy zaměstnávají obrovské množství bývalých evropských politiků, se nedávno objevila například zmínka na serveru The Conversation. Bohužel jen obecně, beze jmen.

Zatímco se u nás stále hovoří o hybridní válce v souvislosti s tajnými službami a tzv. dezinformacemi, přičemž česká vláda oslavuje zablokování bezvýznamných proruských webů, už delší čas mi hlavou vrtá, jestli ta hybridní válka není vedena právě korumpováním státníků. Jestli Evropa není už dávno prolezlá proputinovskými vazaly jak metastázemi.

Je to ale jen otázka. Odpověď neznám. A možná nikdy nebudu. Zná ji Kaczyňski? A proč svůj výrok pronesl? Co tím sleduje? Chce snad vnést rozkol do evropských řad? Teď, když Unie najednou Polsko strašně potřebuje, ačkoliv ještě včera ho – zcela oprávněně – kritizovala za zpolitizování soudního systému? Nebo to snad myslí upřímně? Prostě si to myslí a tak to říká? To u politiků nebývá běžné.

Evropský establishment se s tím může vyrovnat snadno. Prostě to přejít, reagovat jen na novinářské dotazy a jinak dělat mrtvého brouka. Asi jako když přichází studie, které naprosto potírají oprávněnost evropské politiky v tom či onom. Ale když se útočí takhle přímo, tak se většinou jindy stabilní rosol roztřese. Pak může dojít i k tomu, že mu praskne brnění.

Jednu věc je však třeba dodat. Ačkoliv mi prohlášení o zkorumpovanosti evropského establishmentu dobře rezonuje s vlastními pochybami, obávám se, že v této chvíli nahrává Vladimíru Putinovi.