Jsou volby v USA už rozhodnuté?
Většina analytiků čeká po amerických prezidentských volbách silný akciový růst. Bude tomu tak a jsou již tyto volby rozhodnuté?
Začnu připomenutím, že své pochybnosti o chování trhů před a po amerických volbách sdílím již více než měsíc. Není příjemné citovat sám sebe, ale přesto to udělám.
V časopise „Parkiet“ jsem napsal a na mnoha videích uvedl, že téměř všichni analytici a manažeři vidí pro akciový trh stejný scénář: v září a říjnu slabost a po amerických volbách býčí trh. Sám jsem to říkal dříve, než jsem si všiml, že všichni mají stejný názor: „V každém investorovi se musel probudit kontrarián. Pokud to říká každý, pak tomu tak určitě nebude. Možná to bude tak, že například před volbami k žádné rozhodující korekci nedojde a po volbách bude vše záležet ani ne tak na tom, kdo vyhraje, ale jak na toto vítězství zareagují voliči protistrany? V tomto, nejistém, období se dluhové fondy stále zdají být bezpečným přístavem.“
Jak je vidět, tato teorie se zatím potvrzuje. Září bylo pátým nejlepším měsícem na Wall Street a až do poslední dekády října a měsíce se těšilo „býčímu“ táboru. Jedna věc však nevyšla, a to, že v nejistém, období se dluhové fondy stále jeví jako bezpečný přístav. Sice se jim podařilo neutrpět ztráty, ale nadhodnocení dluhopisů tyto zisky výrazně omezilo. Velký nárůst výnosů, respektive pokles cen, byl v USA skutečně překvapivý. U desetiletých dluhopisů vzrostly výnosy od poloviny září z 3,6 % na 4,2 % a hovoří se o tom, že by mohly dále růst. Také v Polsku ztratil dluhopisový index (TBSP) 1,5 %.
média tvrdí, že mezi šancí Donalda Trumpa a Kamaly Harrisové je rovnováha
Proč takový pohyb na dluhovém trhu v době, kdy čekáme na další snížení sazeb v USA? Zde se dostáváme k americkým volbám. Naše média se vzrušují jednotlivými průzkumy a tvrdí, že mezi šancí Donalda Trumpa a Kamaly Harrisové je rovnováha a není jasné, kdo může tyto volby vyhrát. No, já mám jiný názor. A hned na začátku důrazně prohlásím, že kdybych byl Američan, rozhodně bych Donalda Trumpa nevolil. A to i přesto, že finanční trhy si myslí, že je pro ně lepší, protože deregulace, nízké daně, vysoká cla se mnoha Američanům velmi líbí.
Nejsem však slepý a vidím i to, co bych vidět nechtěl. Ano, průměr třinácti průzkumů (k 22.10) stále ukazuje stopový náskok Harrise (0,9 %) v celostátním měřítku. Průměr sedmi průzkumů ve „swingových“ státech, které rozhodnou o prezidentství, je však neúprosný – všechny údaje jsou červené (červená je barva republikánů, modrá demokratů), a to ještě nedávno byly modré. Ještě hůře to vypadá u sázkových kanceláří, kde se hraje o skutečné peníze. Průměr sedmi největších ukazuje obrovský Trumpův náskok: Tento průměr přinesl za posledních více než 150 let špatné výsledky pouze dvakrát.
Průměr sedmi průzkumů ve „swingových“ státech je neúprosný
Trend je tedy neúprosný a analytik by se neměl řídit „přáním“, ale tím, co ukazuje trend. A trend ukazuje, že už je „po všem“. Pokud se v posledních dvou týdnech nestane něco naprosto mimořádného, Donald Trump tyto volby vyhraje. A vyhraje přesvědčivě, a navíc by republikáni mohli ovládnout celý Kongres. Samozřejmě je těžké vyloučit překvapení, ale jeho pravděpodobnost odhaduji maximálně na deset procent.
Trend ukazuje, že už je „po všem“
A tak velká část investorů začala diskontovat. Wall Street ovládl takzvaný „Trump trade“, tedy právě diskontování vítězství Donalda Trumpa. Dolar hodně posílil, výnosy dluhopisů silně vzrostly, a přesto zlato zdražilo. Pro zlato jsou vysoké výnosy a silný dolar vždy smrtící – tentokrát však ne. Bitcoin rovněž zdražil. Tento obrázek samozřejmě poněkud zkreslovaly dobré údaje z americké ekonomiky a slabý pokles inflace, ale ty podle mého názoru tak silné pohyby neospravedlňovaly.
Samozřejmě, že těsně před volbami a zasedáním měnového výboru Fed si trhy mohou trochu „sednout“, ale neslibuje to, že by se vyvinula výrazná korekce. První část konsenzu analytiků tedy selhala. Bude fungovat ta druhá, tj. býčí trh po vítězství Donalda Trumpa? Začátek může být skutečně „býčí“, protože investoři budou nadšeni vyhlídkou na uskutečnění prohlášení Donalda Trumpa. Upozorňujeme však, že nemusí nutně splnit to, co oznámil.
Takže povolební boom není vyloučen, a dokonce si myslím, že je velmi pravděpodobný, ale mohl by být poté velmi nepříjemný. Jeden z bývalých spolupracovníků Donalda Trumpa v dokumentu vysílaném na TVN24 řekl, že bychom neměli volit do prezidentského úřadu lidi, kteří nejsou kvalifikovaní, protože by to mohlo dopadnout jako Římská říše pro USA. Kdo pochybuje, že to není příliš chmurná předpověď, měl by si rozhodně přečíst knihu Piotra Tarczynského „Rozpad“.