I zařvat je někdy lepší než nic

K bezprecedentnímu kroku sáhla Česká národní banka. Zvedla klíčovou úrokovou sazbu o 0,75% na 1,5 %. I gesto má někdy smysl.

Vlastně by tím mohl nejkratší komentář v dějinách SH skončit. Ale když už jste si to rozklikli…

Připomíná to závĕrečnou scénu z filmu Kouř. Po marných bojích o prosazení ekologiké inovace pochoduje fabrikou rozšiřující se skupina lidí, skandujíce: „Má to cenu.“

Proč to má cenu?

  1. Inflace je zjevně tažena hlavně náklady. Takže možnosti ČNB, jak s ní bojovat, jsou omezené. Bohužel jiný nástroj než úrokové sazby (snad kromě operací na devizovém trhu) nemá. Takže ho používá. Pokud by to vedlo třeba k posílení koruny, mohl by to být ten žádoucí efekt.
  2. Zatímco Evropská centrální banka a americký Fed váhají, ČNB dává jasně najevo, že boj s inflací je pro ní prioritou. To je důležitý signál. Pro všechny.
  3. Svým rozhodnutí Bankovní rada jasně odmítla tlak ministryně financí, aby nezdražovala obsluhu státního dluhu. Za dluh je zodpovědná vláda, centrální banka je zodpovědná za cenovou stabilitu a stabilitu dohlížených finančních sektorů.

V historii České národní banky najdeme řadu okamžiků, nad nimiž se lze ptát, zda to bylo v pořádku. Ať už jde o rychlost či pomalost zásahů proti krachujících bankám v 90. letech, rychlost uvolňování měnové politiky po měnové krizi, politické pozadí nominací do Bankovní rady… Nicméně jde o jednu z mála institucí, která vždy (!) jednala v měnové politice podle svého mandátu a ne podle přání politiků. Což není samozřejmost. Buďme za to rádi.