Mrtví flašinetáři

Extremistický ekologistický spolek Extinciton Rebellion opět zablokoval pražskou páteřní dopravní tepnu, samozřejmě v nejcitlivějším místě nad Václavským náměstím, samozřejmě v dopravní špičce všedního dne. Aby zabránili průjezdu autům, protože oni auta nemají rádi. A pod heslem, jak je to bez aut krásné a jak budeme všichni šťastnější a Ukrajina svobodnější.

Organizace Extinction Rebellion rovněž vyzývá Čechy topit na 18 stupňů. „Chceme vyjádřit solidaritu s postiženými civilisty a vyvinout skutečný tlak na Putinův režim,“ popsala motivace výzvy mluvčí hnutí Veronika Holcnerová. Ve své výzvě požadují, aby vláda dočasně zavedla topení na zákonné maximum všude tam, kde se využívá plyn.

Ne, není to pravda. Cílem Extiction Rebellion je likvidace demokracie, kapitalismu a soukromého vlastnictví. Jen se chápe nové fangle, která zavlála nad empatickou a vyděšenou společností.

Jen několik dní před jejich magistrální akcí zastavili dopravu v Praze jiní aktivisté, kteří ji žádali zastavit nadobro pod heslem zastavení války na Ukrajině. Své „stop autům“ bez skrupulí oděli do ukrajinské státní vlajky. (Stránka s videem z této akce „přestala existovat“.) Další hnutí nabádá ke snížení spotřeby tepla. Kdyby se v budovách topilo o 3 stupně méně, asi by to válku na Ukrajině ukončilo, Putinovi by došly peníze. Ano, tak snadné to s tím válčením je.

Podobně to vidí i některé další agentury, schovávající se za průzkumy veřejného mínění. V novém průzkumu společnosti YouGov téměř 60 procent (z 503 dospělých) respondentů upřednostňuje zavřít existující uhelné a plynové provozy, nestavět nové a nahradit je obnovitelnými zdroji. Báječná představa!

Mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek také doporučuje: stáhnout topení o 1°C a nejezdit autem. Smysl mají podle něj i dlouhodobější kroky, například nahrazování starých plynových technologií moderními, jako jsou kotle na biomasu, tepelná čerpadla a podobně. Všimněme si: „staré plynové technologie“. To by si ještě před rokem žádný Greenpeace říci nedovolil. Jen se toč, stará korouhvičko, od Východu už to nefouká. Jako kdysi s těmi biopalivy.

Včerejší Lidové noviny přinesly rozhovor s  německým spolkovým ministrem průmyslu a klimatizace Robertem Habeckem. Už první věta zaujme: „Každý den se stáváme nezávislejšími na ruských dodávkách energií.“ Uznejte, to se nedá nečíst dál. Proti nejistým dodávkám plynu mají zafungovat společné unijní plynovody a ropovody a společný unijní nákup plynu. Ale kdy nějaká společná unijní politika zabrala proti nějaké krizi, například covidové? A další recept na obranu proti případným výpadkům dodávek plynu: „Musíme se stát nezávislými na dodávkách fosilních paliv, a tedy i plynu. To také znamená, že musíme urychlit jiné věci, například výstavbu obnovitelných zdrojů nebo využití zeleného vodíku,“ konstatuje, respektive opakuje ministr Habeck. Touží posílit, zmnožit a urychlit ty technologie, které Německo a Evropu do závislosti na Rusku přivedly. Urychlení zeleného vodíku není nic více, než zelená chiméra, ty technologie nejsou ve stavu nasazení v průmyslovém měřítku. Habeck by si měl „poslechnout vědce“, kteří mu jistě spočítají, kolik větrníků a slunečníků by bylo nutné instalovat, aby zásobily zemi energií v běžném zatížení a aby zároveň poskytovaly zelenou elektřinu vodíkovým továrnám k dostatečné produkci zelené energie nejen ke svícení a chodu továren, ale také topení a k pohonu (elektro)aut, a to i mimo OZE sezónu, po celý rok a každý den.

O časových perspektivách Habeckových úvah svědčí jeho odpověď na dotaz prodloužení provozu ještě fungujících jaderných elektráren: „Pokud chceme zvládnout příští zimu, jaderné elektrárny nám  moc nepomohou. Maximálně bychom mohli prodloužit jejich provoz o několik měsíců, ale jen tehdy, pokud snížíme výkon elektráren v létě. V létě by nám však chyběla elektřina a museli bychom využívat více plynu, který naopak chceme šetřit na zimu.“ Takže ještě toto léto se bude Německo srdnatě jaderně odzávislovat na Rusku, na podzim Schluss a dál buď nic, nebo zase jen plyn, totiž vodík…? Tato otázka ale v rozhovoru nepadla…?

Mír, klima, nebo válka, ekologisté budou hrát stále stejnou, falešně intonující melodii, jejich flašinet jinou neumí. Budou točit klikou v Kalininově nebo Seifertově ulici, na Lenince nebo v Evropské, v Ruské nebo Kyjevské, Revoluční nebo Luční, bude to pořád to jejich um-caca um-caca.

Extinction Rebellion svou blokádu na magistrále neuvolnili, ani když do prostoru přijela rozhoukaná záchranka se srdečním kolapsem na palubě. Pacientovi šlo o minuty. Aktivisti si hráli na mrtvoly, a to i když k nim promlouvali jiní řidiči a posléze policisté. „Solidarita s civilisty“. Těchto lidí se politici bojí, jim naslouchají a s nimi vedou diskuse. S mrtvolami. Výsledek tomu odpovídá. Ze zpráv nevyplývá, zda byl někdo z aktivistů pokutován za ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu, zda byl zatčen pro ohrožení života. Ale naplácat na zadek by si určitě zasloužili. Jestli obživnou. A ne-li, pak se vší pietou pohřbít.