Americká ekonomika má vážné potíže. Ale moc se o tom nemluví
Vývoj amerických indexů by měl vyvolat obavy ze stagflace, tedy stagnace a inflace. Zatím ale nikdo na poplach nebije.
Sezóna čtvrtletních zpráv amerických společností se minulý týden pomalu chýlila ke konci. Pamatujeme si, jak silně dokázaly ovlivnit náladu na trzích. Tentokrát čtvrtletní zprávy zveřejnily mimo jiné společnosti Apple a Amazon. Výsledky a prognózy Amazonu byly uspokojivé, zatímco Apple zveřejnil lepší údaje o tržbách, oznámil návrat k růstu a svůj největší program zpětného odkupu akcií (110 mld. USD). A to by bylo vše. Až 22. května se dočkáme zprávy společnosti Nvidia, která by opět mohla pohnout trhy.
Zaznělo také několik makrodat. V USA byly zveřejněny indexy ISM pro výrobní sektor a sektor služeb. Tyto indexy logistických manažerů jsou v USA ceněny více než obdobné indexy PMI (index nákupních manažerů). Údaje byly důležité, protože indexy PMI ukázaly, že americká ekonomika v dubnu výrazně zpomalila. Současně rostl index PCE (index cen placených spotřebiteli – varianta inflačního indexu – vysoce ceněný Fedem). Index spotřebitelské důvěry – Conference Board – zaznamenal pokles.
Index pro zpracovatelský průmysl vypadá znepokojivě
Index ISM pro zpracovatelský průmysl vypadal znepokojivě. Samotný index je pod 50 body, subindex zakázek je rovněž pod 50 body a index zaplacených cen silně vzrostl. Pokud jde o index ISM (ekonomická aktivita) pro sektor služeb, situace nebyla v dubnu o nic lepší. Naopak se projevily stejné trendy. To by mělo vyvolat (i když zatím nevyvolalo) obavy ze stagflace, která hrozí americké ekonomice.
Mimochodem, za zmínku stojí další velký pokles indexu PMI pro polský průmysl (nejnižší v historii). Také index důvěry zveřejněný společností BIEC vykazuje znepokojivé zpomalení. Polská ekonomika možná ještě nepocítila růst mezd (zvýšení spotřebitelské poptávky) a investice se zatím nerozjely. Je třeba si počkat, ale já jsem stále optimistický.
V pátek jsme se také dočkali měsíčních dubnových údajů z trhu práce v USA. Ty nejčastěji vedou ke škodám na měnovém trhu a k malé změně na trhu akciovém. Trh práce vždy reaguje nejpozději na zpomalení ekonomiky. Z jednoduchého důvodu – podniky si musí být jisté oživením/zpomalením, aby chtěly najímat/ propouštět.
Kromě toho stojí za to podívat se na revizi údajů z předchozího měsíce – může být opravdu ostrá. Nedávno jsme například byli svědky revize směrem dolů o třetinu. Tentokrát byla revize malá. Údaje byly slabé, což je dobré pro akcie a špatné pro dolar. Růst počtu pracovních míst byl mnohem nižší, než se očekávalo, míra nezaměstnanosti vzrostla z 3,8 na 3,9 %, hodinová mzda vzrostla méně, než se čekalo (0,2 % m/m).
Je důležité si uvědomit, že Federální rezervní systém má dva mandáty, nikoli pouze jeden jako centrální banky v Evropě (samozřejmě včetně polské). Fed se musí starat o nízkou inflaci (inflační cíl je 2 %) a plnou zaměstnanost. Naše centrální banka se musí starat o hodnotu peněz (inflační cíl 2,5 % +/- 1 p.b.) a může podporovat hospodářský růst, pokud to není v rozporu s prvním mandátem (obvykle tomu tak je). Již dvacet let tvrdím, že by měla mít, podobně jako FED, dva mandáty, ale neočekávám, že by se současný stav změnil.
Shodou okolností, když byl u nás svátek 1. máje, právě večer našeho času končilo zasedání měnového výboru Fed a Jerome Powell se setkával s novináři. Předpokládalo se, že Powell zpřísní tón prohlášení, že bude znít více „jestřábí“ než po předchozích zasedáních FOMC. Vyšší hodnoty inflace a klid na trhu práce měly takový postoj zajistit.
Jedno však bylo jisté: sazby zůstanou na úrovni 5,25 až 5,50 %, a skutečně se tak stalo. Investoři již nevěří, že sazby v červnu klesnou. Na začátku roku věřili v 6 až 7 snížení sazeb, pak ve 3 až 4 a nyní říkají, že letos dojde možná ke dvěma snížením. Ukázalo se, že Powell jako obvykle předváděl ve svých odpovědích skutečný slovní slalom, aniž by se postavil na nějakou silnou stranu. Podstatné pro mě nebylo, že „vše záleží na dalších makrodatech“, ale že Powell měsíční makrodata odmítl. Tvrdil, že pro Fed je důležité celé čtvrtletí. Závěr byl samozřejmě následující: ke snížení sazeb může dojít až po skončení druhého čtvrtletí, takže v červnu je krajně nepravděpodobné.
Snižování sazeb v USA bude pomalejší
Co média zachytila na prvním místě bylo to, že šéf Fedu na otázku o zvyšování sazeb (otázky byly tři) tuto možnost důrazně popřel. Po této odpovědi se indexy vydaly silně vzhůru, což ukazuje, že očekávání změn měnové politiky se dramaticky změnila. Poté však převládla obava z přístupu Fedu „vysoké sazby na dlouhou dobu“ a zasedání skončilo mírným poklesem indexů.
Často se však stává, že posledních 40 minut do konce seance (po Powellově konferenci) nestačí k tomu, aby bylo možné učinit smysluplné rozhodnutí. Toho jsme byli svědky hned následující den, kdy se indexy posunuly na sever v čele s odrazem technologických společností. Do hry opět vstoupili podzimní kupci, které neodradil spíše jestřábí Fed a neznepokojily je údaje z trhu práce.
Předtím byly evropské akciové trhy plné zjevných pochybností. Indexy ve Francii a Německu klesly a index WIG20 je následoval, přestože se zpočátku pokoušel šturmovat hranici 2 500 bodů. Své ztráty likvidovaly v pátek 3. května – pomohl jim nejen Apple, ale také slabé údaje z amerického trhu práce. Po pravdě řečeno, mnoho toho nezměnily, protože k červnovému snížení sazeb pravděpodobně stejně nedojde.
Co bude dál na Wall Street, a tedy i ve Varšavě? Je stejně pravděpodobné, že vzestupná fáze korekce na Wall Street (vlna B) přejde v sestupnou vlnu C, jako to, že korekce skončí vlnou V, jak se často stává v USA. Možná ještě pravděpodobnější je korekce V, jak vidím vítěznou, pro mě překvapivou tezi na zpravodajských portálech.
Inu, unisono se tvrdí, že Fed má pravdu a USA mají „Goldilocksovu ekonomiku“ (ani horká, ani studená – poznámka redakce). Já osobně si myslím, že chybí, aby někdo řekl „král je nahý“. Indexy PMI a ISM se potápějí a zdá se, že i trh práce už začíná pociťovat zpomalení, inflace neustupuje a ekonomové tvrdí, že je to ideální situace? Začínám se obávat, že Fed uvede americkou ekonomiku do stagflace.
Začínám se obávat, že Fed uvede americkou ekonomiku do stagflace
Ale protože trh to nevidí, pak mají „býci“ navrch. Do té doby by se měly pozorné oči upírat na Čínu a zejména na sektor jejích technologických společností. Již od března tvrdím, že to je budoucnost akciového býčího trhu, a zdá se, že se začíná naplňovat (https://www.reuters.com/markets/quote/.HSTECH). Obecně lze říci, že čínské akcie vstoupily do teritoria býčího trhu, o čemž již píší i hlavní tiskové agentury.
Samozřejmě placeně. Raději čtu knihy v papírové podobě, ale pro nás, které trápí odborná angličtina, je to lepší kvůli možnosti přeložit si pdf do mateřského jazyka.