Jiří Jemelka
Autor je zakladatel a majitel společnosti JPF Czech s.r.o.
Mladí absolventi rádi vstupují do státních služeb. Chtějí mít teplé místečko a klid. Netouží se nějak zvlášť prát se světem a čelit velkým výzvám. Když se ale později zkusí zaměstnat v soukromé firmě, vydrží tak dva tři měsíce.
Rodí se málo dětí a řada podniků a hlavně politiků si klade otázky, zda budeme mít v České republice dostatek pracovních sil, které zajistí hospodářský růst a státní příjmy. Řešení možná opět skončí u soukromého sektoru, který se s výzvami bude muset popasovat sám.
Pro optimální výkon čas od času i ti nejšikovnější a nejtalentovanější lidé z byznysu potřebují poctivý odpočinek. Není to jednoduché. Odpočinek je zapotřebí trénovat. Je to velká změna ve smýšlení, bývá náročná, ale nakonec vždy stojí za to.
Vládní konsolidační balíček nutí majitele firem, zejména start-upů, prodat podnik nebo podíl do konce letošního roku. Rodinný podnik je pak lepší investicí, než start-up.
Ani start-upy, zlato, diamanty či technologie vám peníze nedokáží zhodnotit tak, jako investice do lidského kapitálu ve vlastním podniku. Začít je potřeba na nejvyšších příčkách.
Na situaci, která zavání horkými krizovými okamžiky a reálnou hrozbou neúspěchu, potřebujete někoho vytrvalého. To dovedou ženy. Ale v krizovém řízení je jich málo, protože ony hledí dále než jen na nejbližší dva tři roky.
Žít budoucnost už teď, nezanedbávat rodinu a delegovat povinnosti. To jsou tři doporučení poradce Jiřího Jemelky, která by se měla stát předsevzetími majitelů a ředitelů rodinných firem
S přípravou nástupce, kterému chcete předat firmu, se musí začít včas. Ani tak předání vlastního podniku někomu jinému není snadné. Vždyť jste pro něj žili.
Obětovat firmě celý svůj nejen pracovní, ale i volný čas a okrádat o něj vlastní rodinu se může vymstít ve chvíli, kdy by firma měla přejít na vaše následovníky. K takové společnosti budou mít děti spíše odpor, než chuť v ní pokračovat.
Ve stavu strnutí podnikatel nic nevyřeší. O pomoc by měl požádat především své kolegy. A když vše dobře dopadne, měl by se s nimi o úspěch rozdělit.
Podnik není totéž, co rodina. Musí tu fungovat mechanismy, které udrží na pracovišti i ve vztazích pořádek. Prvořadým cílem je, aby se dařilo firmě.
Špatné podmínky a nálada pro technologickou expanzi provází české podnikatelské prostředí. Částečně proto, že menší firmy, zakládané v dobách hojnosti po roce 2010, zaostaly myšlenkově na počátku století.