Lepší než zlato? Investujte do vlastního ředitele 

Ilustrační foto: Pixabay

Dobrá investice není nutně spekulace. Nemusíte se mnou souhlasit. Dokonce se ukazuje, že ani start-upy, zlato, diamanty či technologie vám peníze nedokáží zhodnotit tak, jako investice do lidského kapitálu ve vlastním podniku. Začít je potřeba na nejvyšších příčkách. Kvalita předsedy představenstva a generálního ředitele (CEO) totiž ovlivní, jestli za dva roky budete na stejném místě, nebo se váš zisk zvýší o vyšší desítky procent. 

Podle našich dat až 95 % malých a středních firem u nás řídí výhradně majitelé. A netýká se to jen podnikatelů z přelomu milénia nebo těch, kteří zakládali podnik těsně po krizi roku 2009. I mladí majitelé firem si nesou tohle tak trochu smutné dědictví. Zatím jsou plní energie, svěží, ale jakmile se začnou roky kupit a pozornost budou třeba směřovat i do jiných oblastí života, tahle dvojrole vás dokáže rychle vyčerpat a s tím i zahradit firmě cestu k rozvoji. 

Přitom tu máme mnoho podniků, které by si vlastního ředitele zasloužily a mají na to i prostředky. Tak proč s tím vlastníci něco neudělají? Často si myslí, že firmě dokonale dokáží porozumět jen oni sami. Přitom se denně topí v exekutivních úkolech, které maří jejich plány na velkou budoucnost.

Náklady, nebo investice?

Řekněme, že roční náklady na zaplacení vlastního CEO by mohly činit asi 2 miliony korun. Bez něj nyní podnik vydělává milionů sedm. Tak si spočítáte, že s najatým výkonným ředitelem vlastně bude v banku jen milionů pět. A bude vás to stát nějaké úsilí. Přesně v těchto počtech majitele mozek někdy šálí. Na tuto matematiku potřebujete hledět jinak – optikou budoucích výnosů, nikoli nákladů. 

Po roce s kvalitním ředitelem firma nabere rychlost a projeví se to na obratu a zisku. Po roce váš byznys může vydělat klidně 9 milionů korun, držíme se umírněného odhadu. Zhodnocení firmy s dobrým CEO předčí všechny ty atraktivní spekulace, zlato, umělecké předměty, nemovitosti i technologie. Není to růst o jednotky, ale o desítky procent. Jen se podívejte na příklady ze zahraničí i tuzemska. Zdravá společnost pak ročně stabilně roste v průměru kolem 15 až 20 procent. Kvalitní řízení není jen o prudkém vzestupu na počátku, ale také o umění křivku vzestupu udržet. Kolik opravdu úspěšných firem, které dlouhodobě prosperují, řídí jen zakladatel? A co hodnota času, který získává podnikatel pro sebe? Mnohdy nevyčíslitelná. 

Nefunkční představy o řízení vlastního podniku

Mentální blok není dán jen obavou z vynaložených prostředků. Tvoří ho celá soustava očekávání, která v České republice ovlivňuje naše podnikatelské uvažování od devadesátek: bez majitele to nemůže fungovat, majitel přeci musí být u všeho. Na začátku podnikání je v pořádku, že se angažujete v celé firmě. Ale jednou narazíte na vlastní limity. Obskurní představa, že musíte být u každé maličkosti, aby to správně fungovalo, bude brzdit úplně všechno – vás, kolegy i business. Kdysi se mi to taky přihodilo, ale naštěstí mě to přešlo a prospěl jsem tím všem i sobě. Když zlomíte tuto kletbu, podnikání se vám odmění. 

věnujete se všemu, ale ničemu pořádně

Jako majitelé se začínáte v tom celém firemním kolotoči cítit unavení. Věnujete se všemu, ale ničemu pořádně. Vše na vás útočí s velkou naléhavostí a priority se řídí spíš jen podle termínů.  Jste přehlcení multitaskingem. Po delší době, několika měsících, jste vyčerpaní a chybí vám nadhled. Bohužel to většinou neodnášíte jen vy, ale také okolí. Šíříte kolem sebe chaos místo jistoty. 

Představte si sebe třeba jako profesionálního sportovce. Copak má nějakou logiku ostrý trénink pětkrát denně a k tomu ještě zápasy? Potřebujete získat čas na regeneraci. A to znamená, že vy i firma potřebujete změnu. 

Také počet zaměstnanců je důležitá proměnná: v podniku s 20 až 30 lidmi CEO může výrazně pomoct. Jakmile je kolegů 50 a víc, měl by být vlastní výkonný ředitel samozřejmost. Ve světě uspořádání s oddělenou rolí vlastníka a ředitele funguje. Tak proč by to nemohlo jít i ve vaší firmě? Místo utápění potenciálu v operativě si uvolníte ruce pro směřování firmy. Budete pracovat méně a vydělávat více. A budete šťastnější, protože získáte větší svobodu rozhodovat o svém čase. 

Chápu, že s výběrem CEO do firmy majitelé bojují také pro to, že jim na tomto poli chybí zkušenosti. Většinou to dělají poprvé. Na takovém místě bych se obrátil na profesionály, kteří mají s výběrem vrcholových manažerů zkušenosti.

Takový úkol se nevyřeší za měsíc nebo dva. Počítejte spíš s rokem až dvěma. A dokonce se to vyplatí i tehdy, pokud výběr napoprvé nevyjde. Pamatujte si, že je to dlouhodobá investice, jeden nepovedený pokus ještě nevypovídá nic o dlouhodobé úspěšnosti. Ale když se čas už krátí, lze také udělat to, že nejprve najmete do čela interim manažera a firmu na příchod vlastního CEO připravíte. Zatímco interim manažer pečuje o zdraví podniku a jeho chod, my mezitím hledáme nejlepšího člověka, který obsadí ředitelské křeslo a bude podniku i vám sedět. Kupujete si profesionální transformaci z majitele na ředitele i čas.