Zálohy pro klienty DPI se v listopadu a prosinci sníží

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce společně s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) snížit zálohy za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI), a to v listopadu o 50 % z původně vyměřené zálohy, v prosinci o 40 procent. V dalších měsících by již lidé platili plnou výši zálohy. Ministerstvo ladí s úřadem a dodavateli poslední instance způsob provedení, definitivně by měl být znám dnes. Dodavatelé poslední instance ČEZ a innogy jsou připraveni postupovat podle toho, jak stát rozhodl.

Ve hře je podle ministra Karla Havlíčka memorandum s dodavateli poslední instance. „Což by byla varianta rychlá,“ řekl Havlíček. Podle něj existuje šance, že se MPO s dodavateli domluví. Šlo by tak o nelegislativní variantu. Druhou možností je snížení záloh na základě vyhlášky, kterou připraví ERÚ. Výhodnější by podle předsedy Rady ERÚ Stanislava Trávníčka bylo společné memorandum. Vyhláška je totiž časově náročnější, i když by se připravovala ve zrychleném režimu. S některými dodavateli poslední instance úřad již jednal, se zbylými bude jednat tento týden.

Vysoké zálohy, které museli lidé zaplatit v říjnu, již podle Havlíčka nejde změnit. Není ani možné, aby dodavatelé zpětně platby klientům vrátili, podle ministra by to způsobilo zmatek. Snížení záloh v listopadu a prosinci ale pomůže klientům získat čas. Snížení záloh by mělo být definitivně schváleno do 15. listopadu.

Snížením záloh pouze na dva měsíce se MPO s ERÚ snaží motivovat klienty, aby se z režimu DPI přesunuli na běžný produkt u některého z dodavatelů. „My tím získáváme určitý čas, je to právě čas, který rozhoduje o tom, aby vzápětí, kdy potom zákazníci dostanou finální faktury, tak na ně byl připraven sociální systém, který ani MPO, ani ERÚ neobsluhuje,“ řekl Trávníček. Záchranná síť musí podle něj být poměrně velká.

Lidé budou muset při konečném vyúčtování zaplatit plnou cenu za spotřebovanou elektřinu. „Je to o tom, že chceme zabránit prvnímu nárazu. Vysoké zálohové faktury bohužel do značné míry odpovídají realitě trhu,“ řekl Havlíček. Pro mnoho domácností jsou ale největším šokem právě první vysoké zálohové faktury. Připravovaná sociální pomoc by mohla mít podobu okamžité finanční pomoci.

Společnost innogy je připravena na snižování záloh klientům v režimu DPI v listopadu a prosinci, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě. Tento krok podle ní částečně umožní zrušení platby DPH, o kterém rozhodlo ministerstvo financí pro tyto dva měsíce, nižší aktuální spotřeba u odběratelů zemního plynu vlivem teplého podzimu a pokles cen na velkoobchodních trzích v posledním týdnu.

„Společně s ERÚ a dalšími DPI určitě najdeme shodu, jak snížit cenový šok, kterému dnes čelí více než 900 tisíc zákazníků u všech dodavatelů poslední instance. Dnešní /ze 2. listopadu – pozn. red./ návrhy budeme velmi rychle analyzovat. Návrh snížení o 50 procent v listopadu a 40 procent v prosinci je ambiciózní, ale není nereálný,“ řekl dnes po jednání s ERÚ předseda představenstva innogy Energie Tomáš Varco.

ČEZ je připraven postupovat v souladu s tím, jak MPO a ERÚ rozhodly. „Je náročné nyní opět měnit celý proces a přenastavovat všechny systémy. Jsme ale samozřejmě připraveni postupovat v souladu s tím, jak stát rozhodl,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Zálohy u dodávek elektřiny jsou podle něj obecně výrazně nižší než v případě plynu. Průměrná záloha na běžných sazbách u ČEZ je necelých 1700 korun za měsíc.

V režimu dodavatele poslední instance skončilo na 900 000 bývalých klientů Bohemia Energy, která rozhodnutí o ukončení dodávek elektřiny a plynu oznámila v polovině října. Bohemia Energy byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR. O ukončení činnosti následně informovala také firma A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy a Kolibřík energie s 28 000 klientů.