Začal odborářský den protestů proti krokům vlády se stávkami a demonstrací

Někdy i po obřích demonstarcích zbydou jen vzpomínky. Jako třeba u Milionu chvilek. Jindy by nás měly varovat. Foto: OpenClipart-Vectors z Pixabay

V Česku začal odborářský den protestů proti krokům vlády. V řadě firem, škol či úřadů proběhne stávka. Tisíce odborářů a odborářek pak dorazí do Prahy na protestní pochod a demonstraci. Předáci nechtěli dosud zveřejnit, kolik lidí se do stávek zapojí. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden řekl, že stávku považuje za neodůvodněnou. V předvečer protestů pak uvedl, že jsou za nimi politické ambice odborářských vůdců. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že kabinet je připraven s odboráři dál jednat.

Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci či nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis. Členové kabinetu naopak opakují, že s odboráři jednají.

Komentář SH: Pokud někdo protestuje proti vysoké inflaci, je to tak trochu, jako kdyby protestoval proti tomu, že málo prší. Inflace je důsledkem řady faktorů, přičemž je některé ovlivňuje vláda. A hlavně je ovlivňovala ta předchozí. Rozhazováním peněz na straně jedné a dušením nabídky v letech 2020 a 2021 na straně druhé. Možná ale teď lidé protestují nejen ze zvyku, ale i pro to, že se šetří na některých hodně nešťastných místech, jako právě ve školství. A nakonec i proti aroganci. O tom, že současná vláda je komunikačně zcela zoufalá, už bylo napsáno mnoho. Dnes se otevírá otázka, zda by jí nezachránilo, kdyby se konečně chytla za nos. Nějaký čas do voleb ještě je. I když to ještě nikdo neotevřel, možná by to s některými jinými tvářemi šlo lépe. Včetně míst nejvyšších.

Stávku vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují. Na protestech spolupracuje Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) s Asociací samostatných odborů (ASO). ČMKOS jako největší centrála v zemi zastřešuje 31 svazů s asi 270.000 členů. ASO má 12 organizací s asi 110.000 odboráři. Ke členům patří vlivné železničářské a lékařské odbory.

Zapojí se i Škoda Auto

Podle školských odborů se chystá do celodenní stávky zapojit asi 70 procent škol. Na dvě hodiny se má přerušit práce ve všech závodech automobilky Škoda Auto, a to od 13:00 do 15:00. Podle předsedy svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře chtějí celý den stávkovat úředníci některých úřadů práce či sociální správy, v části úřadů bude hodinová stávka přes poledne a část se připojí symbolicky. Symbolické zapojení plánují i dopravní odbory, třeba řidiči autobusů by mohli jezdit v reflexních vestách. Předák nejpočetnějšího svazu KOVO Roman Ďurčo minulý týden řekl, že se stávka uskuteční ve stovkách průmyslových firem. Mohl by to být až milion zaměstnanců. Podle dostupných údajů jsou v ČR asi čtyři miliony zaměstnanců.

Jurečka neodjede do Bruselu

Jurečka ČTK v pátek řekl, že kvůli stávce a protestům zrušil svou cestu do Bruselu na jednání ministrů práce. Místo toho se chce sejít s odboráři a stávkujícími. Vláda podle ministra odborům nabídla, že by se na zvýšení výdělků ve veřejné sféře a posílení rozpočtů resortů mohly využít peníze, které se letos neutratí. Putovaly by hlavně do odměn. Výše sumy by měla být jasná kolem poloviny ledna. Odboráři požadují ale navýšení platových tarifů. Předák ČMKOS Josef Středula ČTK řekl, že věří v to, že kabinet po stávce a protestech k nějakým opatřením a ústupkům přikročí.

Z průzkum veřejného mínění agentury STEM/MARK pro Českou televizi vyplývá, že stávku odborů podporují asi dvě třetiny lidí v Česku, naprostá většina z nich ale dnes stávkovat nebude. Pro stávku jsou hlavně voliči opozice, především hnutí ANO. Ani velká část voličů koalice však nesouhlasí s výrokem premiéra, že je stávka neodůvodněná a ze strany odborů nezodpovědná.