V Německu se podle většiny obyvatel nevyplatí pracovat

Ilustrační foto: Pexels z Pixabay

Více než polovina Němců se domnívá, že v Německu se vzhledem ke štědré sociální podpoře nevyplatí pracovat. Vyplývá to podle německého listu Bild z výsledků průzkumu agentury INSA.

Zmíněný názor zastává podle průzkumu 52 % respondentů. Opačný vyjádřilo 40 % dotazovaných, zatímco osm procent odpovědět nechtělo, nebo nedokázalo, píše Bild.

Německo nyní plánuje zvýšení takzvaného občanského příjmu, který od letošního roku nahradil dřívější systém podpory v nezaměstnanosti Hartz IV a další sociální dávky. Od nového roku budou mít například samostatně žijící lidé nárok na 563 eura (13 600 Kč) měsíčně místo dosavadních 502 eur.

Taková částka se ale samozřejmě ani neblíží průměrné čisté mzdě, která v Německu dosahuje okolo 2 tisíc eur, byť většina lidí má o něco méně.

Podle agentury Reuters se ale navíc od roku 2025 zvýší podpora pro rodiče s nízkými příjmy. Ti tak budou na první dítě dostávat 636 eur (zhruba 15 400 Kč) měsíčně a na každé další 530 eur (12 800 Kč) měsíčně. V současnosti je to pouze 250 eur měsíčně na dítě.

Německý ministr financí Christian Lindner minulý týden uvedl, že sociální podpora by neměla lidi od práce odrazovat. „Naším zájmem je zachovat motivaci k práci,“ prohlásil. „Nejlepším způsobem k překonání chudoby je práce.“

Zní to sice jako slogan z dob drubé světové války, nicméně je fakt, že ochota lidí pracovat od covidu v západní Evropě klesá. Ukazují to i statistiky zapojení obyvatel do práce a počtu odpracovaných hodin.