Špatná zpráva: Saúdská Arábie a Rusko prodlouží dobrovolné škrty v těžbě ropy

Ilustrační foto. Pixabay

Saúdská Arábie a Rusko potvrdily, že budou pokračovat v dobrovolném omezení těžby ropy do konce roku. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na saúdskoarabské ministerstvo energetiky a ruského vicepremiéra Alexandra Novaka. Obě země dodaly, že těžební škrty revidují příští měsíc a zváží, zda je prodloužit, prohloubit nebo zvýšit.

Na trhy s ropou doléhají obavy ohledně poptávky a hospodářského růstu. I proto se zřejmě snaží producenti omezovat těžbu, aby držely ceny vysoko.

Rijád bude pokračovat v dobrovolném omezení těžby o milion barelů denně. To znamená, že v prosinci bude těžit přibližně 9 milionů barelů ropy denně, uvedl zdroj z ministerstva energetiky ve svém prohlášení.

„Toto dodatečné dobrovolné snížení přichází, aby posílilo preventivní úsilí zemí OPEC+ s cílem podpořit stabilitu a rovnováhu na trzích s ropou,“ uvedl zdroj v prohlášení. Skupina OPEC+ zahrnuje státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, přikročila k dobrovolnému snížení těžby v červenci. Snížení doplňuje širší dohodu kartelu a jeho spojenců včetně Ruska o omezení dodávek na trh, jejímž cílem je podpořit ceny ropy.

V návaznosti na prohlášení Rijádu oznámila Moskva, že bude pokračovat v dodatečném dobrovolném snížení dodávek ropy a ropných produktů o 300 000 barelů denně, a to až do konce prosince.

Cena ropy letos vystoupila na maximum v září, kdy se barel severomořské ropy Brent obchodoval za téměř 98 dolarů. Od té doby surovina zlevnila a v pátek se barel ropy Brent obchodoval zhruba za 85 dolarů, a to navzdory obavám ohledně dodávek kvůli napětí na Blízkém východě.