Schodek státního rozpočtu stoupl v říjnu na 335 miliard korun
Schodek státního rozpočtu ke konci října stoupl na 335 mld. Kč ze zářijových 326,3 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší říjnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci října byl schodek 274 miliard korun.
Celkové příjmy rozpočtu ke konci října meziročně stouply o 24,6 mld. Kč na 1,2 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 35,4 mld. Kč na 1,05 bilionu korun, zatímco samotné příjmy z daní bez pojistného meziročně klesly o 13,7 mld. Kč na 563,6 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci října meziročně stouply o 85,6 miliardy na 1,54 bilionu korun.
„Omezená ekonomická aktivita na počátku roku, prohlubovaná snížením zdanění práce, kapitálu či majetku a změnou rozpočtového určení daní, se negativně promítá do inkasa daňových příjmů státního rozpočtu. Spolu s podporou státu zasaženým odvětvím ekonomiky, zdravotnímu systému a domácnostem se jedná o hlavní příčiny meziročního propadu hospodaření státního rozpočtu,“ vysvětlilo MF.
Ekonom Komerční banky František Táborský upozornil na to, že meziměsíční prohloubení schodku státních financí se snížilo na 8,7 mld. Kč, což je nejnižší hodnota od vypuknutí pandemie. „Oproti předchozímu měsíci stojí za výsledkem zejména pomalejší růst výdajů,“ dodal.
Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová odhadla, že kdyby nebylo současných problémů v automobilovém průmyslu a plánovaných kompenzací cen energií, mohl by být celkový výsledek hospodaření státního rozpočtu za celý rok kolem 350 miliard korun. „V každém případě ale nepřesáhne 400 miliard korun,“ prohlásila. Podobný výsledek očekává i Táborský.
Ministerstvo informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního října 459,9 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 296,6 miliardy korun. Odklad záloh daní vyčíslil úřad na 37 mld. Kč a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 126,3 miliardy korun. Za letošní leden až říjen MF celkovou pomoc z rozpočtu vyčíslilo na 241,8 miliardy korun.
Inkaso daně z přidané hodnoty stouplo ke konci října meziročně o 5,4 mld. Kč na 242 miliardy korun. Výběr daně z příjmu právnických osob meziročně stoupl o 23,1 mld. Kč na 104,1 miliardy korun.
Naopak inkaso daně z příjmů fyzických osob kleslo o 35,8 mld. Kč na 85,4 miliardy korun. V meziročním srovnání se podle MF promítá vliv daňových změn účinných od roku 2021, zejména snížení základu daně o více než 25 % a zvýšení slevy na poplatníka. Inkaso dále negativně ovlivnil kompenzační bonus vyplacený v průběhu roku 2021.
V případě výdajů rostly běžné výdaje. Na běžných výdajích stát ke konci října vydal 1420 mld. Kč, meziročně o 92,6 mld. Kč více. Kapitálové výdaje naopak meziročně klesly o 7 miliard na 114,1 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá za celý rok s kapitálovými výdaji 185,2 miliardy korun.
Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci října 577,5 mld. Kč, meziročně o 16,3 mld. Kč více. Z toho na důchody šlo 442,8 miliardy korun.
Letošní schválený schodek státního rozpočtu činí 500 miliard korun. Podle očekávání MF ale rozpočet skončí se schodkem zhruba 400 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok vláda schválila schodek 376,6 miliardy korun. Vznikající koaliční vláda chce ale podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun.