Schillerová navrhla levnější naftu až do konce roku

Ilustrační foto Pixabay

Odložit chytané zvýšení spotřební daně z nafty až na konec letošního roku navrhla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Učinila tak ve formě pozměňovacího návrhu k vládní novele, která chce sazbu daně zvýšit co nejdříve, a to už od letních měsíců.

Svůj návrh vložila bývalá ministryně financí do sněmovního systému. Snížená sazba daně z nafty platí od loňského června do konce letošního roku. Vláda ji chce ale zvýšit o 1,50 koruny na litr. Důvodem je pokles cen nafty a snaha získat víc peněz do státního rozpočtu. Poslanci opozičního hnutí SPD Jan Hrnčíř a Karel Sládeček navrhují zvýšit daň pouze o pět haléřů na litr.

Komentář SH: To je takové rozhodování mezi dvěma zly. Inflace je i přes zpomalení pořád vysoká. A i kdyby se zastavila, životní náklady razantně stouply. Snížená DPH na naftu je jedním z mála protiinflačních opatření. Pomáhá lidem s auty na naftu, kterých je hodně. A hlavně tlumí dopad cen dopravy do cen ostatního zboží. Na druhou stranu, po razantním zdražení pohonných hmot bylo vidět, že lidé jezdí i tak. Na MHD a veřejnou dopravu jich přešlo minimum. Jako kdyby je ty ceny netrápily.

Předložení návrhu na odklad účinnosti avizovala Schillerová už minulý týden na jednání sněmovního rozpočtového výboru, který vládní novelu doporučil schválit. Je to podle ní nepředvídatelný krok. Ve zdůvodnění svého pozměňovacího návrhu uvádí, že vládou navržené zvýšení daně zasahuje nepřiměřeným způsobem do legitimního očekávání těch, na které daň dopadá. Takový zásah by pak podle ní odporoval principu právní jistoty, jehož popření nemůže vláda odůvodnit ani úsporami pro státní rozpočet.

Vláda odhaduje, že za každý měsíc předčasně zvýšené daně získá stát asi 800 milionů korun. Větší část získá státní rozpočet a menší část zamíří do Státního fondu dopravní infrastruktury.

Poslanci SPD Hrnčíř a Sládeček navrhli, aby se sazba daně zvýšila pouze o pět haléřů na litr. Ve zdůvodnění návrhu uvádějí jen to, že účelem jejich návrhu je trvalé snížení spotřební daně z nafty na 8,50 koruny na litr.

Analytici, které oslovila ČTK, už dříve odhadli, že nafta by mohla v důsledku zvýšení sazby daně podražit o 1,80 koruny na litr. „Nicméně i po tomto zvýšení o 1,80 Kč by konečná cena v Česku měla v průměru zůstat nižší než v sousedních zemích, možná s výjimkou Polska,“ soudí odborník společnosti KPMG na nepřímé daně Petr Toman.

nafta by mohla v důsledku zvýšení sazby daně podražit o 1,80 koruny na litr

„Navýšení spotřební daně z nafty se do koncových cen promítne v řádu dnů, maximálně jednotek týdnů, byť někde může být navýšení pozvolnější z důvodu předzásobení. Rozhodující bude datum vyskladnění pohonných hmot z daňových skladů,“ uvedl.

Novela zákona o spotřebních daních má nabýt účinnosti prvním dnem prvního měsíce po vyhlášení ve sbírce. Momentálně ji projednal rozpočtový výbor a v pátek by se mělo odehrát druhé čtení, kdy budou mít poslanci příležitost načíst své pozměňovací návrhy. Sněmovna by ji mohla schvalovat na konci června. Poté ji dostane k projednání Senát, který na to má 30 dní. Pokud zvýšení sazby schválí i senátoři, dostane zákon k podpisu prezident, který má lhůtu 15 dní.