Ropa zlevňuje opět z obavy před koronavirem (Aktualizováno)
Ropa zlevňuje z důvodu obav ze slabší poptávky po pohonných hmotách v Číně. Šanghaj, finanční centrum země, zahájilo dvoufázovou uzávěru ve snaze omezit nárůst počtu nově nakažených koronavirem.
Cena severomořské ropy Brent včera kolem 8:20 SELČ oslabovala o 3,4 procenta na 116,60 dolaru za barel. Nakonec nabrala za celý den ztrátu skoro šesti procent na 113,54 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela přesně šest procent na 107,07 dolaru za barel. Minulý týden Brent přidal téměř 12 a WTI bezmála devět procent.
Nejistotu na trhu vyvolává jak ruská invaze na Ukrajinu, tak pandemická situace v Číně. Rusko je druhý největší vývozce ropy na světě, Čína zase největší světový dovozce této suroviny.
Komentář SH:
V neděli jsme psali o tom, že ropa zdražila v důsledku války mezi Jižním Jemenem a Saúdskou Arábií. Teď zase trhem hýbá koronavirus v čínské Šanghaji. Zároveň jsou zásoby ropy v největších dovozních státech na historických minimech. Takže co trhem pohne zítra? A teď si představte, že české finanční úřady kontrolují marže u benzínových pump. No, není jim co závidět.
Jakákoliv pomoc státu proti vysokým cenám pohonných hmot vyvolá ztráty, respektive dodatečné náklady na erární pokladnu, to je jisté. Ovšem je otázkou, zda např. snížení spotřebních daní na motorová paliva by nebylo pro stát levnější a pro spotřebitele užitečnější. I za cenu toho, že to pomůže i těm, kteří ještě na benzín mají.
Šanghaj, v níž žije 26 milionů lidí, dnes zahájila plánovanou dvoufázovou prtipandemickou uzávěru. Město omezilo provoz na dálnicích a zavřelo mosty i tunely.
Podporou pro cenu ropy by podle analytika Kazuhita Saita ze společnosti Fujitomi Securities měla být čtvrteční schůzka skupiny OPEC+, která zahrnuje země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojence v čele s Ruskem.
Skupina od srpna každý měsíc zvyšuje produkci o 400 000 barelů denně. „Je méně pravděpodobné, že bude zvyšovat těžbu ropy rychlejším tempem než v posledních měsících“, uvedl Saito.
Analytici prezentují různé odhady toho, jakou měrou ruský vývoz ropy zasáhnou hospodářské sankce, které na Moskvu uvalil Washington a jeho spojenci po ruské invazi na Ukrajinu. Někteří počítají s tím, že by se na trh nemusel dostat jeden až tři miliony barelů ruské ropy denně.
Rusko denně vyváží čtyři až pět milionů barelů ropy, což z něj činí druhého největšího vývozce na světě po Saúdské Arábii.