Německá ekonomika zpomalí růst v důsledku výdajů na ekologii
Německá ekonomika se bude v příštím roce zotavovat pomaleji, než se předpokládalo, napsala v tiskové zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky se podle výhledu OECD letos zvýší o 0,3 procenta a v roce 2024 o 1,3 procenta. Zatímco prognóza pro letošní rok zůstává beze změny, v případě příštího roku organizace v březnu odhadovala růst o 1,7 procenta. Snížení výhledu OECD přičetla růstu výdajů na ekologičtější infrastrukturu.
OECD ve zprávě Berlín vyzvala, ať urychlí svůj přechod k digitální a ke klimatu šetrnější ekonomice. Organizace například apelovala, aby německá vláda projevila větší flexibilitu ve svých úvěrových pravidlech, a umožnila tak potřebné investice. Zároveň však OECD varovala před expanzivní fiskální politikou s cílem chránit německou konkurenceschopnost.
„Po deseti letech dynamického růstu, k němuž přispěl export, klesající nezaměstnanost a rozpočtové přebytky, ukázaly pandemie a energetická krize, že Německo má strukturální slabiny a naléhavě potřebuje urychlit svou ekologickou a digitální transformaci,“ uvádí zpráva.
V hodnocení pokroku Německa v oblasti klimatických cílů OECD doporučila, aby Berlín pracoval na rozšíření své energetické sítě a infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie.
Komentář SH:
Jak tomu rozumět? Růst výdajů na ekologičtější infrastrukturu způsobí zpomalení hospodářského růstu. Ten lze oživit dalším růstem výdajů na ekologičtější infrastrukturu. OECD varuje před expanzivní fiskální politikou, zároveň doporučuje, aby Německo projevilo větší „flexibilitu“ ve svých úvěrových pravidlech a umožnilo tak potřebné investice, tj. aby více dotovalo rozšíření své energetické infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie. Máme-li OECD ještě považovat za autoritu, tak se snaží říci, že ekologizace hospodářství je pro Německo bezvýchodná varianta růstu.