ČT: MF navrhuje sazby DPH 21 a 14 %. Zdražit mají léky či vodné a stočné

Ilustrační foto: Ina Lübeck Hertel z Pixabay

Ministerstvo financí navrhuje dvě sazby DPH místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 %, dvě snížené (15 a 10 %) by měla nahradit jedna ve výši 14 %. Informovala o tom Česká televize (ČT). Zrušení nejnižší sazby by postihlo například vodné a stočné, také vstupenky na sportovní a kulturní akce a čepované pivo. Vše by se mělo přesunout rovnou do 21 %.

Podle ČT to navrhuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Návrh by zvýšil příjmy státu zhruba o 24 miliard korun ročně.

Komentář SH: A je to tady. Původně měla být reforma neutrální a měla jen systém zjednodušit. Věřil tomu někdo?

Návrh by zvýšil příjmy státu zhruba o 24 miliard korun ročně

Reforma DPH je součástí vládního plánu snížit v příštím roce schodek státního rozpočtu minimálně o 70 miliard korun. Koaliční partneři chtějí o sazbách i přesunech DPH ještě jednat, sněmovní opozice je zásadně proti. „Expertní návrh ministerstva financí jsme poslali všem vládním stranám a v nejbližších dnech nás čeká debata,“ řekl ČT Stanjura.

V návrhu na přesun do vyšší sazby jsou podle informací ČT například služby, které kvůli covidu a zavedení EET v roce 2020 do nejnižší sazby přesunula vláda Andreje Babiše (ANO). Ta tehdy snížila z 15 na deset procent daň u stravování, ubytování nebo sportovních akcí. Z 21 procent pak do nejnižší sazby přesunula zdanění točeného piva nebo práci kadeřníků.

Ministerstvo financí podle ČT plánuje přesun z 10 na 21 procent například u ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, opravy obuvi, kožených výrobku a kol a také u sportovních a kulturních akcí. Zvýšit DPH z 10 na 14 procent chce ministerstvo například u léků, veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů a bezlepkových výrobků. Naopak snížit DPH z 15 na 14 procent navrhuje u potravin a nealkoholických nápojů, zdravotnických pomůcek, stavebních prací či dětských sedaček, uvedla ČT.

O návrhu nyní budou vládní strany jednat, například Piráti chtějí diskutovat o ubytovacích službách, v případě přesunu do nejvyšší sazby by se to totiž dotklo i studentů ubytovaných na kolejích, řekl ČT předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek.

Stanjura by rád návrh změny DPH předložil Sněmovně v červnu, poslanci by o něm definitivně mohli hlasovat na podzim, uvedla ČT.

DPH je dominantním daňovým příjmem státu, dlouhodobě tvoří zhruba 45 procent celkového daňového inkasa. Loni se na ní vybralo 536,2 miliardy korun, meziročně o 15,6 procenta více. Do státního rozpočtu přispěla 345,2 miliardami korun. Z vybrané DPH získává získá 64,38 procenta státní rozpočet, 25,84 procenta připadá na obce a 9,78 procenta na kraje.