Inflace sílí, výrobci zdražují
Ceny průmyslových výrobců v červnu stouply o 0,8 % ve srovnání s květnem a o 6,1 % meziročně. Tempo růstu indexu PPI se tak zrychlilo proti květnu, kdy meziročně ceny producentů vzrostly o 5,1 procenta. Oznámil to včera ve své pravidelné zprávě Český statistický úřad (ČSÚ).
Z komentářů analytiků a z dřívějších zpráv a analýz lze shrnout, že inflaci táhne převis poptávky nad nabídkou. Ta skomírá v důsledku doznívajících omezení při globální pandemické krizi, zatímco nynější fakticky globální konjunktura vyčerpává dodavatele surovin, materiálů a komponent, jakož i dopravní kapacity. U energie se navíc přidávají růst ceny emisních povolenek (při stoupající poptávce po energii) a omezení těžby ropy, dohodnuté kartelem vývozců OPEC+.
To dokládá i zpráva ČSÚ. Nejsilnější nárůst cen byl zaznamenán u dodavatelů meziproduktů (o 12 %). Ceny chemických produktů stouply meziročně o bezmála 40 %, ceny obecných kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o 14,1 %, ceny dřeva, papíru a tisku stouply o 8,9 procenta. Ceny energie narostly o 8,9 procenta.
Ceny dodavatelů potravin a tabáku stouply o velmi mírných 0,7 procenta. Ovšem nezaměňovat se spotřebitelskými (maloobchodními) cenami. V oddíle tabák a alkoholické nápoje maloobchodní ceny v červnu stouply o téměř 7 % vlivem ministerstev financí a zdravotnictví, které prosadily zvýšení spotřebních daní.
Ale zpět k cenám dodavatelů, tentokrát zemědělců. Ti svou produkci zdražili v červnu ve srovnání s květnem o nemalá 2 %, meziročně o 5,8 procenta, a také v tomto odvětví se rychlost inflace zvýšila, když v květnu meziroční nárůst cen činil 4,4 procenta. V rostlinné výrobě dodavatelé zdražili o 9 %, obiloviny podražily o 10,7 procenta. Poprvé po 13 měsících stouply ceny živočišné produkce, meziročně o 2 procenta.
Ceny stavebních prací se v červnu zvýšily proti květnu o 1,4 %, meziročně o 4,1 procenta (v květnu o 2,7 %). Přičemž ceny materiálů ve stavebnictví se zvýšily o 9,5 %, rovněž výrazně silněji, než v květnu.
Inflační tlaky sílí ve všech významných ekonomikách. Zatím však EU a Česká republika, najmě Evropská centrální banka a Česká národní banka, mají pocit, že se jich to netýká. ECB dokonce nedávno přijala novou, benevolentnější hranici svých inflačních cílů a dál vytváří nekryté peníze. Přidržíme-li se PPI, tak můžeme doufat ve stagnaci cen ropy, protože kartel OPEC+ se nedávno dohodl na uvolňování těžebních restrikcí a cena ropy už na světovém trhu klesla ze 78 na 70 dolarů za barel, což se zdá být udržitelné. Také lze doufat, že dosud docela příznivé počasí zapůsobí na úrodu a „umravní“ v cenách dodavatele zemědělských produktů. Více protiinflačních vlivů ale těžko pohledat. Analytici soudí, že zvýšená cenová hladina vytrvá celý letošní rok. Jinými slovy – nebude-li stoupat, neklesne.