Hnutí Duha: Nebuďte součástí greenwashingu
Zelená ekonomika přináší více pracovních míst, ale bude potřeba zajistit spravedlivou transformaci. Místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans to řekl na dnešním Green Deal summitu v Praze. Dodal, že pokud se podaří o výhodnosti Zelené dohody přesvědčit Čechy, může pak přesvědčit všechny.
Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) předpokládá v Evropské unii snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Evropská komise chce do roku 2050 udělat z Evropy „první klimaticky neutrální kontinent“.
„Green Deal je změna, ale obecně věřím, že jsme to nastavili správně. Uhlíková neutralita je plán, který už měl být spuštěn mnoho let zpět a Evropa je důkazem, že můžete růst ekonomicky bez proporčního zvyšování uhlíkových emisí,“ řekl Timmermans.
Uvedl, že jakákoli transformace byla spojena s riziky a pokud se nezvolí správná politika, vznikne malá skupina velmi bohatých a velká skupina chudých. Zelená ekonomika ale podle něj nabízí více pracovních míst, ale jde o jiné než doposud tradiční pozice. „Musíme zajistit, aby transformace byla spravedlivá. Jsou tendence říkat, že bude nespravedlivá, proto musíme vysvětlovat a dělat rozhodnutí, aby toho byl každý součástí v pozitivním slova smyslu,“ řekl.
Timmermans zmínil, že je potřeba ukázat možnosti, které Zelená dohoda pro Evropu přináší. „Když se povede přesvědčit Čechy, tak můžu přesvědčit všechny,“ řekl Timmermans.
Jako v létě při zasedání ministrů životního prostředí EU v Praze apeloval na jednotu proti Rusku. Programem Moskvy i jiných politiků je podle něj vinit Green Deal z vysokých cen energií. K nezávislosti na ruském plynu pomůžou i obnovitelné zdroje. A pokud se podle Timmermanse podaří přesvědčit občany, že v zimě nezmrznou a zvládnou i následující léta, tak transformace na zelenější ekonomiku bude něco, co podpoří i český národ.
Komentář SH:
V každé starší české detektivce nejpozději ve 30. minutě filmu některý z kriminalistů, tehdy příslušníků, pronesl větu: Tak si to shrňme (nebo nějakou podobnou). Tak tedy: o ekonomickém růstu Evropy za posledních 10 let můžeme vést jisté diskuse, v příštích letech je ještě přehodnotit, tedy nejspíše přitvrdit. I když není vyloučeno, že zelené technologie se vůdčí role v evropské ekonomice ujmou, až ty nezelené budou Evropskou komisí v rámci taxonomie vyhoštěny nebo zardoušeny.
Kolik nových pracovních příležitostí (v Evropě) Zelený úděl již přinesl, nebylo dosud vyhodnoceno. Ale už můžeme počítat, kolik jich zaniklo a ještě zanikne. Např. z metalurgického průmyslu, výroby stavebních hmot, skláren, papíren, aj. Varování nedávno vydala automobilka Volkswagen, že vymístí produkci ze střední Evropy, nebo firma GS Media, která chce expandovat, ale ne v Evropě. Abychom zmínili aspoň ty, o kterých se nedávno psalo ve Světě hospodářství. Kolik nových pracovních příležitostí v Evropě vytvoří zvýšení těžby plynu v USA, Arábii, Severní Africe a na Středním východě a jeho dovoz k nám také ještě nebylo analyzováno.
Sociálně spravedlivá transformace znamená, že se nyní energetickým firmám budou odebírat zisky a z nich se budou dotovat ceny energie „velké skupině“ chudých, podle předběžných odhadů nejméně 10 % populace, realisticky až pětině. Takže „každý bude součástí transformace“ nejméně tím, že bude závislý na státních sociálních dávkách.
Timmermans tvrdí, že z nastalé situace vinit Green Deal je programem Moskvy. Nikoliv, programem Moskvy je nastalá situace. Zelený úděl je v jejím zájmu. Tak si to shrňme: Timmermansův projev ničím nepřekvapil.
Upozornil na to, že přechod k obnovitelným zdrojům se stal kvůli válce na Ukrajině a hrozícímu nedostatku energie více urgentní a zrychlil. Konstatoval, že to ukazuje i snahu Čechů instalovat fotovoltaické panely či tepelná čerpadla. „Je vidět jejich racionalita,“ řekl.
Komentář SH:
Z tohoto výroku je vidět iracionalita vnímání společenských nálad panem Timmermansem. To je demagogie nejčistší kvality.
Při projevu Timmermanse stáli pod pódiem tři zástupci Hnutí Duha. Stejně jako jiní aktivisté upozorňovali na fakt, že hlavním partnerem konference je globální ropná společnost Shell. „Greenwashing: Nebuďte jeho součástí,“ stálo mimo jiné na jednom z transparentů. Greenwashing znamená podrývání důvěryhodné debaty o řešení změn klimatu. Pořadatel summitu, Hospodářské noviny, ČTK sdělil, že respektuje právo každého vyjádřit svůj názor.