Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

O čtvrt procentního bodu, tedy spíš méně než více zvýšila včera svoji základní prokovou sazbu Americká centrální banka (Fed). Nyní je tato sazba v pásmu 4,50 až 4,75 procenta.

Sídlo Fed (The Federal Reserve System) ve Washingtonu. Fotka: rop

Je to nejvýše od října 2007. Banka v tiskové zprávě zdůraznila, že kvůli přetrvávající vysoké inflaci bude nutné úroky dál zvyšovat.

Na posledním prosincovém zasedání Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Na předchozích čtyřech zasedáních ji banka zvyšovala vždy o 0,75 procentního bodu. Včerejší zvýšení je osmé a nejnižší od března 2022.

„Inflace se poněkud zmírnila, ale zůstává zvýšená,“ uvedla banka v prohlášení. Naznačila tak, že si je vědomá prvních úspěchů v potírání růstu cen, ale také to, že další zvyšování úroků bude následovat.

Fed stále uvádí, že ruská válka na Ukrajině přispívá ke „zvýšené globální nejistotě“. Tvůrci měnové politiky ale vypustili dřívější zmínky, které uváděly válku a pandemii covidu-19 jako přímé přispěvatele k rostoucím cenám.

ekonomika se těší „mírnému růstu“ a „robustnímu“ nárůstu pracovních míst

Americká ekonomika se těší „mírnému růstu“ a „robustnímu“ nárůstu pracovních míst. Zástupci Fedu ale zůstávají „velmi pozorní k inflačním rizikům“, stojí ve zprávě.

Loni se míra inflace ve Spojených státech vyšplhala na 40leté maximum. V prosinci meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se tak snížila šestý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Fed usiluje o to, aby se míra inflace vrátila na dvě procenta.

Přestože delší čas klesá, Fed neuvedl, že je připraven zakončit současný cyklus zpřísňování měnové politiky. Naznačil ovšem, že jakékoli budoucí zvýšení sazeb bude v přírůstcích o čtvrt procentního bodu.

Šéf Fedu Jerome Powell na následné tiskové konferenci řekl, že bude potřebovat podstatně více důkazů, aby si byl jistý, že se inflace bude snižovat. Nedávné zmírnění sice přivítal, uvedl ale, že nedošlo k dostatečnému pokroku, který by vrátil cenové tlaky zpět na dvě procenta.

Euro se při Powellově řeči vyšplhalo k dolaru nejvýš od 11. dubna. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dostal nejníže od 30. května. Dolů zamířily výnosy z amerických vládních dluhopisů. Hlavní americké akciové indexy posilovaly.