Ekonomická aktivita v eurozóně slábne rychleji, než se čekalo

Ilustrační foto: Pexels z Pixabay

Ekonomická aktivita v eurozóně slábne rychleji, než se čekalo. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky za červenec dnes oznámila organizace S&P Global. Poptávka v dominantním sektoru služeb se snížila, zatímco výroba v továrnách klesá nejrychleji od začátku pandemie covidu-19.

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu ve službách i v průmyslu a který je pokládán za ukazatel celkového zdraví ekonomiky, za červenec předběžně klesl na 48,9 bodu. V červnu byl na hodnotě 49,9 bodu. Cokoliv nad 50 body je růst, pokud hodnota indexu klesne pod 50 bodů, znamená to pokles aktivity.

„Předběžné výsledky PMI rozhodně nejsou dobrou zprávou z pohledu dalšího vývoje české ekonomiky. Asi těžko si představit, že by se naše exportně orientované hospodářství dokázalo autonomně vrátit k růstu, zatímco západní Evropa bude stagnovat či opět padat do recese,“ řekl ČTK analytik Banky Creditas Petr Dufek.

Analytici v anketě agentury Reuters pokles indexu očekávali, ale domnívali se, že bude mírnější. V průměru počítali s poklesem na 49,7 bodu.

„Zpracovatelský sektor je i nadále Achillovou patou eurozóny. Producenti v červenci snižovali výrobu rychleji, zatímco aktivita v sektoru služeb ještě sílí, i když mnohem slabším tempem než na začátku roku,“ uvedl k předběžným výsledkům za červenec hlavním ekonom finančního ústavu Hamburg Commercial Bank (HCOB) Cyrus de la Rubia. HCOB se podílí na sběru a zpracování dat o vývoji aktivity.

Dílčí index pro sektor služeb klesl na 51,1 bodu z červnové hodnoty 52 bodů. Dostal se tak nejníže od ledna a zaostal za odhady analytiků, kteří počítali s poklesem na 51,5 bodu. Dílčí index pro zpracovatelský sektor klesl na 42,7 z červnových 43,4 bodu. Analytici přitom čekali mírný růst, v průměru jej odhadli na 43,5 bodu.

„Ekonomika eurozóny se v nadcházejících měsících zřejmě posune dál k pásmu útlumu, protože sektoru služeb nadále dochází dech,“ dodal De la Rubia.

Zadlužení spotřebitelé, kteří pociťují tlak rostoucích nákladů na půjčky a vyšších cen, omezili výdaje, napsal Reuters. Index nové aktivity ve službách se poprvé po sedmi měsících dostal pod hranici, která odděluje růst od poklesu. Je na hodnotě 48,5 bodu, zatímco v červnu byl na 51 bodech.

Euro na zprávu zareagovalo citelným poklesem, k dolaru odepsalo skoro půl procenta zhruba na 1,1076 USD. Tento týden se přitom bude Evropská centrální banka (ECB) zabývat měnovou politikou a očekává se, že přistoupí k dalšímu zvýšení základních úrokových sazeb. Růst úroků očekávají analytici tento týden i ve Spojených státech amerických.

Dufek z Banky Creditas řekl, že jak vůči euru sílí dolar, tak spolu s eurem k němu ztrácí i koruna. Euro už na devizovém trhu stojí více než 24,10 Kč.