ECB je pod tlakem, aby snížila sazby
Evropská centrální banka je uvězněna ve víru dluhové politiky, napsal před jejím měnovým zasedáním web WirtschaftsWoche.
ECB dnes bude jednat znovu o úrokových szabách. Po poslední jednání, kde je snížila, se dostává pod kritiku ekonomů, že to bylo brzy. Inflace v Evropě sice klesá, avšak 2,5 % je stále nad inflačním cílem. Navíc stále výrazně zdražují služby (podobně jako v Česku) a rostou mzdy, aniž by odpovídajícím způsobem rostla produktivita práce.
WirtschaftsWoche ale připomíná, že evropská ekonomika skomírá, což může vyvlat tlak především z jižního křídla, aby peníze zlevnily. Kromě toho jsou tu obrovské dluhy států, jejichž oblsuha je nyní kvůli dražším penězům náročná.
„Tlak přichází zejména z Francie a Itálie. Obě země jsou silně zadlužené. Ve Francii je státní dluh 110 procent výkonu ekonomiky, v Itálii je to 137 procent. Oběma zemím chybí vůle a síla snížit schodky státního rozpočtu pod maastrichtskou hranici 3 % hrubého domácího produktu (HDP). Ve Francii byl loni schodek rozpočtu 5,5 procenta HDP, v Itálii 7,2 procenta,“ napsal server.
Navíc připomněl patovou situaci Francie po letošních parlamentních volbách, kdy vítězná levicová kolaice chce pokračovat v dalším zadlužování a dokonce žádá likvidaci Paktu stability. „Vláda v Paříži musí aktuálně platit 3,1 procenta úroku z desetiletých státních dluhopisů. To je zhruba o 70 základních bodů více, než platí federální vláda v Berlíně,“ připomíná web.
Francie a Itálie jsou také mezi zeměmi, s nimiž již Brusel zahájil řízení právě kvůli vysokým schodků financování.
Komentář SH: Právě skutečnost, že předlužené země si zvykly na jistou neformální garanci nízkých úroků ze strany ECB, patří dlouhodobě k největším morálním i ekonomickým rizikům eura. Není to nic nového, jen v době levných peněz a minimální inflace to nebylo tak zjevné.