Devět evropských zemí bude jednat o výstavbě větrných elektráren v Severním moři

Foto: Pablo from Pixabay

Představitelé devíti zemí ležících kolem Severního moře dnes budou jednat o výstavbě větrných elektráren. K vedoucím představitelům Belgie, Dánska, Francie, Německa, Irska, Lucemburska, Norska, Nizozemska a Británie se na summitu v belgickém městě Ostende připojí také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Spojenými silami urychlíme energetickou transformaci, posílíme svou vedoucí technologickou pozici a zajistíme energii s nulovými emisemi uhlíku pro miliony domácností a podniků v Evropě,“ uvedl podle webových stránek summitu belgický premiér Alexander De Croo. Dodal, že cílem je vybudovat v Severním moři největší kapacity pro produkci energie z obnovitelných zdrojů na světě.

Dnešní schůzka navazuje na summit, který se konal loni v květnu v dánském Esbjergu. Tehdy Dánsko, Belgie, Nizozemsko a Německo oficiálně deklarovaly svůj záměr vybudovat v Severním moři větrné parky, jejichž celkový výkon by do roku 2050 dosáhl 150 gigawattů. To podle webových stránek letošního summitu odpovídá spotřebě elektřiny ve 150 milionech evropských domácností.

Komentář SH: Nic proti. Vítr fouká zadarmo a výroba je bezemisní. Pokud se vyřeší hluk a otřesy, jde o dobrý zdroj zelené energie. Jen pořád není slyšet, jak to bude, když foukat přestane. Jak to bude se skladováním přebytků a zkrátka vším tím, co činí zelenou energii nespolehlivou. Škoda, protože to uhlí jednou dojde.