Čím dál víc ojetých aut je v Británii dražších než nové vozy

Těm, kteří si koupí ojetý vůz v Británii, se může stát, že za něj zaplatí více než za nové auto. Prodejci mají takový problém sehnat vozy, že 17 procent aut starých méně než rok je nyní dražších než jejich nové, avšak nyní nedostupné, ekvivalenty. Uvedla to společnost Auto Trader, která se zabývá prodejem aut prostřednictvím internetu.

Komentář SH: Teď jde o to, zda tento tend skončí, až automobilky najdou nové zdroje dodávek. Nebo přetrvá, protože starší vůz bude znamenat schválení pro provoz bez elektromotoru. Byť ho do pár měst nepustí.

Na začátku roku byla dražší čtyři procenta ojetin. Kupující ojetých vozů v Británii utratili minulý týden za koupi ojetého vozidla přibližně o čtvrtinu více než ve stejném období loňského roku. „Mimořádně silná“ poptávka se střetává s nízkou dostupností.

„Neočekáváme, že by se růst cen v dohledné době zpomalil,“ uvedl za podnik Auto Trader Richard Walker. Nejvýrazněji cena roste u populárních vozů, jako jsou Ford Focus či Ford Kuga.

Automobilky se stále potýkají s globálním nedostatkem čipů, který ve třetím čtvrtletí, zhoršení pandemické situace v jihovýchodní Asii. Prodeje automobilů v Evropě se patrně propadnou pod úroveň poklesu z loňského roku, kdy dodávky omezovala pandemie covidu-19.