Westinghouse v USA spouští reaktor nové generace

Nový blok JE Vogtle. Ilustrační foto: Vogtle, Southern Nuclear Company

Poprvé po 30 letech byl v USA byl zahájen komerční provoz nového bloku jaderné elektrárny. Jedná se o pokročilý jaderný reaktor Westinghouse AP1000 Generace III+, který tvoří 3. blok elektrárny Vogtle. Zprávu o tom vydala společnost Westinghouse.

„Tento historický úspěch znamená začátek nové éry čisté a cenově dostupné elektřiny z jaderných elektráren v Americe, které využívají nejpokročilejší technologii jaderných reaktorů, která je dnes na trhu k dispozici,“ oznámil Westinghouse.

Čtvrtý blok JE Vogtle je nyní v procesu přípravy pro první zavezení paliva poté, co byly v květnu v rekordním čase dokončeny horké funkční zkoušky. Komerční provoz se očekává v posledním čtvrtletí letošního roku nebo na začátku roku příštího.

Bloky AP1000 v elektrárně Vogtle, která se nachází nedaleko Waynesboro ve státě Georgia, jsou tlakovodní reaktory Generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulárním konstrukčním designem a nejmenšími rozměry v přepočtu na MWe výkonu na trhu, popisuje Westinghouse. Čtyři bloky AP1000 se v současnosti nacházejí v Číně a dalších šest reaktorů je ve výstavbě.

Polsko si nedávno vybralo reaktor AP1000 pro svůj program jaderné energetiky. Na základě smlouvy uzavřené letos v únoru Westingouse postaví první jadernou elektrárnu v Polsku. Ukrajina se pevně zavázala k výstavbě devíti bloků AP1000 a společnost Westinghouse v červnu oznámila, že Bulharsko postaví blok AP1000 v jaderné elektrárně Kozloduj. Technologie je zvažována i v řadě dalších lokalit ve střední a východní Evropě, ve Velké Británii, v Indii a ve Spojených státech amerických.

V České republice Westinghouse bude od příštího roku dodávat palivo do jaderných elektráren Temelín a Dukovany, nahradí tak dodavatele paliva z Ruska. Rovněž se uchází o dostavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Firma loni na podzim podala nabídku do soutěže vypsané společností ČEZ. Nabídky předaly také francouzská společnost EDF a jihokorejská firma KHNP. Nový blok by měl přijít na 160 mld. Kč a jeho dokončení se plánuje na rok 2036.

Výstavba elektrárenských bloků Vogtle 3 a 4 byla zahájena v červnu 2009 a jejich dokončení bylo plánováno na léta 2016 a 2017. Plánovaný rozpočet 14 mld. USD byl překročen více než dvojnásobně, nakonec dosáhl 30 miliard dolarů. Jedním z důvodů zpoždění bylo, že stavba bloků započala dříve, než byl dokončen vývoj reaktorů. „Tento problém nenastane při stavbě nových reaktorů AP1000,“ cituje zpravodajský web CNBC energetické experty. Další zdržení zřejmě způsobil bankrot firmy Westinghouse v roce 2017, jehož příčinou byly mj. růst nákladů a zpoždění stavby bloků v elektrárnách Vogtel a Virgin C. Summer v Severní Karolíně.

Nová generace reaktorů AP1000 je společností Georgia Power označována za znovuzrození jaderné energetiky. Jsou mimořádně bezpečné a šetří náklady na palivo. „Víme, že to stálo vyšší počáteční náklady a museli jsme řešit nějaké problémy. Ale tohle má cenu,“ řekl již dříve Chris Womack z Georgia Power v rozhovoru pro agenturu AP.

Nové bloky v elektrárně Vogtle by měly sloužit 60 až 80 let.