Raiffeisenbank a Moneta mají výpadky webů a internetového bankovnictví

Ilustrační foto: Jan Vašek z Pixabay

Výpadky webů a internetového a mobilního bankovnictví dnes postihly Raiffeisenbank a Monetu Money Bank. Oznámily to na sociální síti X, dříve twitteru. Zpomaleně fungují také internetové stránky pražské burzy, které čelily kybernetickému útoku už ve středu spolu s weby dalších pěti českých bank.

„Potýkáme se s výpadkem našich webových stránek, internetového a mobilního bankovnictví. Za vzniklé nepříjemnosti se omlouváme. Intenzivně pracujeme na řešení, tak aby byly naše služby opět brzy dostupné,“ uvedla na síti X před 09:30 Raiffeisenbank ČR.

Moneta na stejné sociální síti ve stejnou dobu napsala, že od rána nefungují její webové stránky, internetové a mobilní bankovnictví. „Usilovně pracujeme na znovuobnovení všech našich systémů. Vaše peníze ani citlivá data v ohrožení nejsou. Omlouváme se za komplikace a děkujeme za pochopení,“

Odborníci říkají, že cílené kyber útoky jsou tak drahé, že za nimi většinou stojí státy

Uádlost přichází ve dnech, kdy některá média informují o útocích na české servery ze strany ruských, možná i státních pachatelů. Odborníci totiž říkají, že cílené kyber útoky jsou tak drahé, že za nimi většinou stojí státy.

Internetové stránky Burzy cenných papírů Praha měly ráno opět výpadky. Podle mluvčího burzy Jiřího Kovaříka pokračuje kybernetický útok, který web zahlcuje velkým počtem požadavků ve snaze vyřadit ho z provozu. Fungování webu je zpomalené, stránky se někdy načtou hned, někdy s prodlevou, řekl ČTK mluvčí. Obchodování není narušeno.