KLB Legal nabízí klientům Growing Way mimosoudní řešení

Advokátní kancelář KLB Legal, která zastupuje klienty v kauze alternativního fondu Growing Way, nabízí řešení sporu mimosoudní cestou prostřednictvím podání návrhu k finančnímu arbitrovi a jednání s ČNB. Podle kanceláře jde o nejrychlejší cestu získání náhrady škody pro poškozené klienty. Kancelář o tom informovala ČTK. Z majetku firmy, jejíž jednatel Ondřej Janata je obviněn z podvodu se škodou 1,5 mld. Kč, policie a Finanční analytický úřad zajistily téměř miliardu korun.

Advokátní kancelář Žižlavský, která zastupuje stovky investorů, podala počátkem listopadu k pražskému městskému soudu na Growing Way insolvenční návrh. Její právníci tak chtějí pro své klienty získat i peníze, které byly podle nich z fondu Growing Way vyvedeny. Podle Žižlavského umožní řízení nejrychlejší uspokojení pohledávek poškozených insolvenční řízení. Jeho kancelář podnikne kroky k tomu, aby státní zastupitelství vydalo zajištěné peníze do insolvence, odkud je může věřitelům vyplácet insolvenční správce.

Ilustrační fotka od Gerd Altmann z Pixabay

KLB Legal minulý týden podala k finančnímu arbitrovi návrh proti společnosti SAB servis pro protizákonné nabízení služeb Growing Way ze strany jejího finančního poradce. V této první kauze uplatňuje nárok na náhradu škody 5 mil. Kč, který odpovídá celému vkladu investora.
SAB servis je jedna ze zastřešujících organizací finančních poradců. Ti podnikají jako samostatné firmy či živnostníci, nabízejí ale produkty z portfolia zastřešující firmy, která k tomu má licenci od České národní banky. Zákon ale zakazuje zprostředkovat klientům neregulované a vysoce rizikové investice, jako byla ta do Janatova fondu. Podle serveru Aktuálně.cz a Hospodářských novin zástupce SAB servis Arnošt Lindenberg přiměl jednu ze svých klientek svěřit Janatovi miliony, které dodnes nedostala zpět. V e-mailové komunikaci Lindenberg vystupuje jako zástupce SAB servis navzdory tomu, že reprezentanti investičního zprostředkovatele nesmí ze zákona neregulované produkty nabízet. Pro Aktuálně.cz a HN se k tomu odmítl vyjádřit.

„V nejbližších dnech odejdou k rukám finančního arbitra další podání proti jiným tuzemským regulovaným institucím, u kterých je podezření z protiprávního jednání jejich finančních poradců. Dále připravujeme návrh na zahájení správního řízení s těmito institucemi u jejich regulátora, tedy ČNB. Věříme, že jde o nejrychlejší cestu, jak se domoci náhrad pro poškozené klienty,“ uvedl partner kanceláře David Kuboň.

Řízení před finančním arbitrem je na rozdíl od klasické žaloby podané u soudu bezplatné. Jeho pravomocné rozhodnutí je závazné a má účinky soudního rozhodnutí. To v praxi znamená, že pokud finanční arbitr rozhodne ve prospěch poškozeného investora, náhrada škody je splatná a exekučně vymahatelná.

Finanční poradci investičních zprostředkovatelů podle Kubáně podvodně inkasovali vysoké částky za provize od Growing Way. Investiční zprostředkovatelé ani jejich vázaní zástupci (finanční poradci) totiž nejsou oprávněni nabízet produkty alternativních fondů podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech, dodal.

Do neveřejného alternativního fondu vložilo peníze víc než 4000 investorů. Podle policie fond fungoval na principu tzv. Ponziho schématu známého jako letadlo, kdy jsou investorům připisovány fiktivní zisky, které jsou vypláceny nikoli z výnosů investic, ale z nově získaných vkladů. Obviněnému jednateli společnosti hrozí až desetileté vězení. Janata v médiích popřel, že by šlo o Ponziho schéma.