ČEZ možná sníží fixované ceny pod strop

Největší česká energetická společnost ČEZ předpokládá, že odběratelům s fixovanou cenou vyšší než vládou určený strop cenu sníží právě na vládou stanovenou cenu. Zákazníci platící nižší cenu ji budou platit i nadále. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Dodal, že firma ale ještě musí počkat na příslušný zákon a prováděcí předpis.

Vláda se shodla na zavedení cenového stropu na elektřinu a plyn pro maloodběratele. Strop na silovou elektřinu bez nákladů na distribuci byl stanoven na 6 korun za kilowatthodinu (kWh), což odpovídá zhruba stropu 200 eur bez DPH (4900 Kč) za megawatthodinu (MWh). Koncový zákazník by spolu s distribucí měl za elektřinu platit zhruba 7000 až 9000 korun za MWh. U plynu by strop měl být stanoven na 3000 korun za MWh, což odpovídá stropu zhruba 100 eur za MWh bez DPH.

Centrála ČEZ v Praze. Foto: ČEZ, a.s.

„Chápeme, že vláda se snaží lidem v současné těžké situaci pomoct. ČEZ chce být součástí tohoto řešení a jsme připraveni vyvinout maximální úsilí, abychom vládní pomoc zákazníkům distribuovali co nejdříve,“ řekl Gazdík.

Vliv na výši záloh bude mít stanovení cenového stropu podle vlády již v listopadu. Za stejné ceny by měly nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Zastropování se bude z malých a středních firem týkat u elektřiny těch, které jsou na síti nízkého napětí, v případě plynu firem s odběrem do 630 MWh ročně, řekl v pořadu Události, komentáře České televize ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Akcie ČEZ vzrostly o 4 % poté, co vláda v pondělí večer oznámila rozhodnutí o stanovení maximálních cen energií. Nyní se akcie obchodují po 976 Kč, vyplývá z informací Burzy cenných papírů Praha. Podle některých oslovených odborníků je přesto cenový strop negativní informací pro akcie ČEZ, podle jiných odráží zvýšení kursu akcií fakt, že stanovený strop je vysoko nad cenou, za kterou ČEZ svou produkci prodává.

Růst akcií ČEZ může mít podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty řadu důvodů. „Cenový strop, který navrhuje vláda, je vyšší, než za co prodává ČEZ pro tento rok a jaká je očekávaná cena pro příští rok,“ řekl Trampota. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí informoval, že dopad stanovení cenového stropu energií do státního rozpočtu bude maximálně 130 miliard korun a vláda ho plánuje vykrýt mimo jiné z daní z mimořádných zisků a dividend. Podle Trampoty se tak dají čekat mimořádné dividendy ČEZ.