Bez daňového zvýhodnění budou firmy rušit benefity, varují zaměstnavatelé

Ilustrační foto: Miroslav Hamřík, Pixabay

V případě zrušení daňového osvobození volnočasových benefitů pro zaměstnance by 94 procent firem jejich poskytování zrušilo, nebo výrazně omezilo. Opatření by se tak dotklo milionů pracovníků a mělo by negativní dopad na státní rozpočet, uvedla Unie zaměstnavatelských svazů ČR (UZS ČR) v tiskové zprávě. Vláda ve čtvrtek zveřejní soubor opatření k ozdravení veřejných financí. Zda se budou návrhy týkat i daňového zvýhodnění zaměstnaneckých výhod, ministři dosud neuvedli.

Volnočasové benefity poskytuje svým pracovníkům téměř 90 procent zaměstnavatelů. Pracovníkům firmy nejvíce přispívají na zdraví, sport, kulturu a rekreaci, uvádí unie na základě květnového průzkumu mezi 448 zaměstnavateli.

Komentář SH: Vždycky každá reforma poškodí nějakou skupinu lidí. Tomu se nedá vyhnout ,spravedlnost neexistuje. Je ale blbost dělat škrty, které nakonec rozpočtu skoro nic nepřinesou.

Více než 93 procent zaměstnavatelů považuje daňové zvýhodnění volnočasových benefitů za smysluplné a stejný počet respondentů v průzkumu uvedl, že stát by měl benefity daňově podporovat. „Když by bylo toto osvobození zrušeno, musel by zaměstnavatel z benefitů platit odvody na zdravotní a sociální pojištění, čímž by se pro něj stalo poskytování benefitů ještě nákladnější než poskytování mzdy,“ uvádí UZS ČR.

Podle zjištění unie by v případě zrušení daňového osvobození 94 zaměstnavatelů benefity buď úplně zrušilo, nebo by jejich rozsah a výši výrazně omezilo. „Bude to mít negativní dopad na státní rozpočet, což je v přímém rozporu se zveřejněnými propočty ministerstva financí,“ varoval výkonný ředitel UZS ČR Vít Jásek.

Největším přínosem benefitů je podle zaměstnavatelů podpora spokojenosti a motivace zaměstnanců. Dále to, že zaměstnanci vidí, že jim zaměstnavatel dává vedle mzdy i něco navíc, ale také to, že benefity podporují zdravý životní styl a psychickou pohodu zaměstnanců.